Japoński astronauta miał urosnąć o 9 cm. Prawda okazała się nieco inna

Redakcja
10.01.2018  16:29
Japoński astronauta miał urosnąć o 9 cm. Prawda okazała się być nieco inna
Japoński astronauta miał urosnąć o 9 cm. Prawda okazała się być nieco inna Fot: East News

Podejrzewano, że nie zmieści się do kapsuły lecącej na Ziemię.

Fani nauki na całym świecie wstrzymali oddech, gdy astronauta Norishige Kanai poinformował o problemach związanych z powrotem na Ziemię. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej naukowiec twierdził, że jego ciało wydłużyło się o całe 9 centymetrów. Jak sam dodał 41-latek, wiązało się to z utrudnionym lotem do domu.

Witajcie wszyscy. Mam dla Was wielkie ogłoszenie. Nasze ciała są dokładnie mierzone przed lotem w kosmos i uwaga, uwaga – moje urosło aż o 9 centymetrów! Urosłem jak jakaś roślina w zaledwie trzy tygodnie. Trochę się martwię, czy na pewno zmieszczę się do kapsuły Soyuz, aby wrócić na Ziemię – napisał Norishige Kanai (independent.co.uk).

Zadaniem sondy Soyuz jest przetransportowanie astronauty z powrotem do bazy po zakończonej misji. Niestety, inżynierowie przygotowali jej wnętrze pod wzrost Japończyka, dlatego mężczyzna zaczął się poważnie martwić, że nie zmieści się do kapsuły. Swoje przemyślenia opublikował w serwisie Twitter, gdzie natychmiast rozpoczęła się dyskusja na temat niebezpiecznej sytuacji w kosmosie.

załoga statku Sojuz
załoga statku Sojuz Fot: AFP/East News

Błędne informacje i przeprosiny

Wiele osób zastanawiało się jak bardzo prawdopodobne są to informacje. Serwis independent.co.uk. poprosił eksperta o podzielenie się wiedzą na ten temat. Okazało się, że wzrost w kosmosie jest rzeczą naturalną i ciała astronautów wydłużają się o kilka centymetrów. Niemożliwe jest jednak to, że Norishige urósł aż o 9 centymetrów w sześć miesięcy.

Informacja o błędnych pomiarach stała się bardzo popularna, dlatego muszę przeprosić za tę fałszywą wiadomość. Wygląda na to, że zmieszczę się w kapsule. Ulżyło mi - powiedział Norishige Kanai (reuters.com).

Dwa dni po publikacji wpisu w mediach społecznościowych głos zabrali naukowcy czuwający nad bezpieczeństwem osób znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Komiczniej. Według udostępnionych informacji, Japończyk podzielił się informacjami niezgodnymi z prawdą, za co przeprosił za pomocą Twittera. Jego ciało wydłużyło się o jedyne 2 centymetry, a nie jak zapewniał – o 9.

Norishige Kanai
Norishige Kanai Fot: @Astro_Kanai/Twitter
Norishige Kanai
Norishige Kanai Fot: Kyodo/East News
Zagłosuj

Czy astronauci powinni mieć dostęp do internetu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze