Mechaniczna proteza ze sztuczną inteligencją. Zupełnie jak z filmów sci-fi

Karol Decka
14.12.2017  14:14
Mechaniczna proteza ze sztuczną inteligencją. Zupełnie jak z filmów sci-fi
Mechaniczna proteza ze sztuczną inteligencją. Zupełnie jak z filmów sci-fi Fot: East News

System rozumie nawet, jak dużej siły chciał użyć właściciel.

Mechaniczna proteza, którą posługuje się Luke Skywalker w filmie „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”, niekoniecznie pochodzi z odległej galaktyki. Podobna technologia jest dostępna już dzisiaj, co potwierdza historia młodego muzyka.

James Barnes stracił prawą rękę w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W 2012 roku poraził go prąd, co doprowadziło do poważnego uszkodzenia tkanek i nerwów, dlatego konieczna była amputacja. Pięć lat później 28-latek mógł wrócić do normalnego życia ze sprawną robo-ręką i oddał się swojej pasji – grze na pianinie.

Uczeni z uniwersytetu Georgia Tech w Atlancie pracowali w pocie czoła nad stworzeniem w pełni funkcjonalnej protezy dłoni. Serwis dailymail.co.uk dodaje, że zadbano nawet o takie szczegóły jak poruszanie dowolnym palcem, co kiedyś było niemalże nie możliwe.

Mechaniczna ręka
Mechaniczna ręka Fot: East News

Ręka która... myśli

Urządzenie różni się od innych protez tym, że działa w oparciu o fale ultradźwiękowe. Dzięki specjalnej detekcji ruchu mięśni, system analizuje to, w jaki sposób James chce ruszyć mechanizmem np. kciukiem czy palcem wskazującym.

Można powiedzieć, że jest to inteligentna ręka. Stworzony przez uczonych algorytm perfekcyjnie reaguje na wysyłane przez mięśnie bodźce. EMG – tak brzmi profesjonalna nazwa zamontowanych czujników. Co więcej, program sprawdza też, jak dużej siły chce użyć James.

Jak widać, niektóre elementy filmów sci-fi są dostępne lub rozwijane już teraz. Coś, co niegdyś było naukową fantazją, powoli staje się rzeczywistością

Zobacz egzoprotezę dłoni w akcji:

Przeczytaj więcej
Komentarze