18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Google potrafi przewidzieć śmierć. Ma ponad 90% skuteczności

Redakcja
21.06.2018  15:29
google algorytm sztuczna inteligencja śmierć
google algorytm sztuczna inteligencja śmierć Fot: East News/Value Stock Images, ALAIN JOCARD/AFP

Specjalny algorytm i sztuczna inteligencja.

Google, a konkretnie należąca do niego firma Medical Brain, opracowała nowy algorytm sztucznej inteligencji. Badacze pochwalili się na łamach „Nature”, że potrafi przewidzieć prawdopodobieństwo śmierci szpitalnych pacjentów. Analizuje w tym celu dane z kart choroby i parametry życiowe. Odczyta nawet ręcznie zapisane notatki lekarzy. Badacz Dr. Alvin Rajkomar wspomniał o prawdziwej rewolucji w medycynie.

Tradycyjne metody stosowane w szpitalach są mało dokładne. Dzięki naszej technologii możemy przewidzieć lepiej pewne medyczne scenariusze – powiedział Rajkomar. (independent.co.uk)

Nowy algorytm to jednak nie tylko przewidywanie śmierci pacjentów i daty zgonu. Może ustalić ile pacjent będzie w szpitalu i ile potrwa leczenie. Sztuczna inteligencja uczy się i poszerza zasób wiedzy, by rozwijać diagnostykę poszczególnych chorób. Pozwoli także na lepsze zaopiekowanie się pacjentami.

Sprawdź kiedy umrzesz - data śmierci

Algorytm jest bardzo skuteczny. Zastosowano go już w dwóch szpitalach. Jak podaje washingtontimes.com, osiągnął 95 i 93 procent skuteczności. Podobne systemy były testowane w szpitalach od lat, by skutecznej pomagać pacjentom. Dotychczas udawało się uzyskać jedynie 76-86 procent skuteczności.

Zobacz także: Co dzieję się z ciałem po śmierci?

Medical Brain przetestował algorytm na pacjentce z rakiem piersi. Szpitalny system Early Warning Rating oszacował, że jej prawdopodobieństwo śmierci podczas hospitalizacji wynosiło 9,3 procent. Algorytm Google przewidział jednak, że wynosiło 19,9 procent i miał rację. Zmarła 10 dni później.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze aplikacje Google Play w 2017 roku

Sztuczna inteligencja - kwestie moralne

Washingtontimes.com zwraca uwagę, że tak wysoka skuteczność algorytmu może być wątpliwie moralna. Gdyby firmy ubezpieczeniowe miały dostęp do takich danych, mogłyby oszczędzać na pacjentach. Służba zdrowia mogłaby, bazując na danych Medical Brain, redukować lub zwiększać ilość pracowników w szpitalach, a rodziny w niektórych przypadkach mogłyby być bardziej skłonne np. do odłączenia bliskich od aparatury podtrzymującej przy życiu.

Google intensywnie rozwija sztuczną inteligencję. Czy jednak nie znajdzie ona zastosowania militarnego oraz w aplikacjach związanych z obroną kraju? CEO Google Sundar Pichai zapewnił 8 maja na konferencji w Mountain View (Calif), że tworzą jedynie sztuczną inteligencję w celach społecznych. Poza tym, Google za sprawą technologii DeepMind miało już dostęp do danych prawie 2 milionów pacjentów z Londynu, co ujawniono w 2013 roku.

ZOBACZ TEŻ: Naukowiec ustalił, czy życie po śmierci jest możliwe

Zagłosuj

Czy sztuczna inteligencja powinna być rozwijana?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze