Te smartfony mogą szpiegować obywateli. "To zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego"

Wojciech Kozicki
15.02.2018  14:49
Smartfony mogą szpiegować
Smartfony mogą szpiegować Fot: Pixabay.com

Szefowie służb ostrzegają.

Strach osób obawiających się technologii szpiegowskich nie jest bezpodstawny. Dyrektor FBI Chris Wray, stwierdził, że chińskie smartfony konkretnych marek mogą inwigilować Amerykanów. Podczas senackiej komisji senator Tom Cotton zapytał, czy szefowie służb (CIA, FBI, NSA) poleciliby korzystanie we wspomnianych urządzeń. Żaden z nich nie odpowiedział twierdząco.

Jak podaje serwis gadgets.ndtv.com, problem dotyczy urządzeń Huawei i ZTE. Korzystają z nich samorządy i prywatne firmy, przez co są narażone na szpiegowanie. 

Chińska technologia komercyjna służy do szpiegowania. To zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - uważa polityk z Teksasu Mike Conaway. (conaway.house.gov).

Senator Cotton zaproponował rozwiązanie problemu. Jego zdaniem należy zakazać administracji rządowej współpracy z firmami korzystającymi ze wspomnianych. Podobne prawo obowiązuje w przypadku rosyjskiego oprogramowania Kaspersky.

Rosja Putin

Były oficer i przetargi

Serwis bezprawnik.pl podejrzewa, że prawdopodobnie chodzi o zwykły lobbing. Szefowie służb mogą działać na korzyść amerykańskich firm (np. Apple) i chcą zaszkodzić chińskim producentom.

Chińskie firmy twierdzą, że to bezpodstawne oskarżenia. ZTE przyznało, że większość sprzętu produkuje w USA.

Zaufali nam klienci w 170 krajach. Nasze urządzenia nie stanowią żadnego zagrożenia - oświadczyło Huawei. (gadgets.ndtv.com)

Jak podaje wprost.pl, Huawei miało problemy w USA już w 2014 roku. Zabroniono firmie startowania w przetargach rządowych, ponieważ była zbyt powiązana z rządem w Pekinie. Lider chińskiego koncernu Ren Zhengfei jest byłym oficerem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy boisz się szpiegujących telefonów?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze