Świat śmiał się z polskich "informatyków". Jeden z nich wystrzelił rakietę Falcon Heavy

Magdalena Kulej
09.02.2018  13:33
Impreza informatyków
Impreza informatyków Fot: facebook.com / Ela Chmielewska

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

Polski programista miał swój wkład w wystrzelenie rakiety Falcon Heavy, należącej do prywatnej firmy Elona Muska. O jego sukcesie poinformowało Twitterze Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Tomasz Czajka ze Stalowej Woli jest jednak znany przede wszystkim… z internetowego mema. Jak przypomina wp.pl, na popularnym od lat zdjęciu widać programistę w towarzystwie trzech znajomych.

Fotografia wykonana podczas obozu naukowego w Zwardoniu w 1997 roku obiegła sieć jako „Impreza programistów” i szybko przekształciła się w legendarny już hit internetu. Choć zdjęcie od zawsze bawiło, osiągnięcia nastolatka ze zdjęcia są dla Polaków powodem do dumy.

Zdjęcie zostało wykonane w 1997 roku w Zwardoniu.
Zdjęcie zostało wykonane w 1997 roku w Zwardoniu. Fot: facebook.com / Ela Chmielewska

Światowa kariera

Czajka jest od 2016 roku pracownikiem firmy Space Exploration Technologies Corporation, czyli firmy należącej do Muska i znanej powszechnie jako SpaceX. Polak pracuje tam jako inżynier oprogramowania. Sukces, do którego przyłożył rękę, z zapartym tchem śledził cały świat.

Kształcenie zaczął na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował matematykę. Studia ukończył w Purdue w USA. Karierę rozwijał w firmie Google, skąd trafił pod skrzydła Elona Muska. 

Tomek Czajka
Tomek Czajka Fot: facebook.com / Tomek Czajka

Elon Musk nie był pierwszy?

Czajka to nie jedyny Polak, którego „kosmiczne” sukcesy zyskują uznanie. Co więcej, polskie osiągnięcie sprzed lat może zawstydzać samego Elona Muska, bo okazuje się, że wcale nie był on pierwszym człowiekiem, który posłał samochód w kosmos.

Jak wyjaśnia ckm.pl, palma pierwszeństwa należy się Polakowi. Profesor Mieczysław Grzegorz Bekker, który w 1961 roku wygrał konkurs NASA na opracowanie konstrukcji pojazdu księżycowego, który pozwoliłby na swobodne poruszanie po powierzchni jedynego satelity Ziemi. 

Jego projekt Lunar Roving Vehicle wcieliły w życie Boeing i General Motors, którego był wówczas dyrektorem. 10 lat później pojazd LVR razem z misja Apollo 15 znalazł się na Księżycu. Elon Musk leżał wtedy w kołysce i zapewne nie pamięta tego historycznego wydarzenia. 

Zobacz pierwszy samochód w kosmosie:

Zagłosuj

Jak impreza, to z kim?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze