Psi robot ze sztuczną inteligencją. Japończycy się w nim zakochali

Karol Decka
11.01.2018  13:32
Psi robot ze sztuczną inteligencją. Japończycy się w nim zakochali
Psi robot ze sztuczną inteligencją. Japończycy się w nim zakochali Fot: East News

Najnowsza zabawka zachowuje się zupełnie jak prawdziwe zwierzę.

Mechaniczny pies oficjalnie wrócił na rynek. Jego wcześniejsze wersje produkowano do 2006 roku i jak na tamte czasy – były całkiem zaawansowanym sprzętem. Aibo 2018 pokazuje, że młodszym braciom wiele brakowało do stania się prawdziwym robopsem. Sztuczna inteligencja, czułe sensory i mnóstwo czujników, a to wszystko w przypominającej zwierzaka obudowie.

Podczas corocznych targów elektronicznych CES w Las Vegas firma Sony zaprezentowała najnowszą generację swojego wynalazku z lat 90-tych. O ile przedsprzedaż zaczęła się już w listopadzie 2017 roku, to sprzęt swoją premierę miał dopiero w połowie stycznia 2018 roku. Obecnie dostępny jest wyłącznie w Japonii, a rozpoczęciu sprzedaży towarzyszyła impreza w Tokyo o nazwie „Narodziny Aibo”.

Sony właśnie podniosło poprzeczkę w słodkości na targach CES swoim nowym psim robotem Aibo – napisała redaktorka portalu technologicznego.

Niczym prawdziwy pies

Japończycy niemal natychmiast zakochali się w nowym Aibo. Z dostępnych informacji wynika, że robot opiera się o sztuczną inteligencję, która posiada zdolność do rozwoju i zapamiętywania. Dzięki wbudowanym kamerom, zwierzak rozpoznaje twarze, uczy się sztuczek i odpowiednio reaguje na otoczenie.

Łączy się także z bazą danych w chmurze, dzięki czemu wciąż może zaskoczyć nowymi umiejętnościami, a jego postępy są stale zapisywane na wypadek chęci przywrócenia zapisów. Jak mówią sami twórcy, z czasem czworonóg wykształci własną osobowość na podstawie przeżytych doświadczeń. Każdy klient ma gwarancję, że jego Aibo będzie niepowtarzalny.

Aibo - Sony
Aibo - Sony Fot: East News

Wierny towarzysz

Serwis cnn.com zdradza nieco więcej szczegółów na temat samego robota. Z podanych informacji możemy dowiedzieć się, że pies będzie chętniej przybiegać do osób, które spędzają z nim więcej czasu. Liczne czujniki pozwolą rozpoznać ludzi i przedmioty po głosie, dźwięku i kształcie. Pierwsza wersja potrafi rozpoznać język angielski i japoński, a kolejne mają zostać wprowadzone w aktualizacjach.

Aibo - Sony
Aibo - Sony Fot: East News

Koszt jednego egzemplarza to około 190 tys. jenów, czyli około 6 tys. złotych. Oprócz zakupu samego urządzenia, należy wykupić subskrypcję usługi pozwalającej na łączenie się psa z internetem. Obecnie Sony nie przewiduje udostępnienia Aibo w innych krajach niż Japonia.

Aibo od Sony to ten sam znany psi robot, który poznał nowe sztuczki. Jest przesłodki, ale wciąż wolę psa z prawdziwego zdarzenia – napisała jedna z komentujących.

Przeczytaj więcej
Komentarze