Sztuczna inteligencja przeczyta ludzkie myśli. Testy zakończone powodzeniem

Karol Decka
04.01.2018  11:09
Sztuczna inteligencja przeczyta ludzkie myśli. Testy zakończone powodzeniem
Sztuczna inteligencja przeczyta ludzkie myśli. Testy zakończone powodzeniem Fot: Pexels.com

Scenariusz z produkcji sci-fi zaczyna się spełniać.

Naukowcy z Kamitani Lab przeprowadzili test niezwykłej technologii. Uczeni z Uniwersytetu Kioto w Japonii zaprezentowali światu swoje odkrycie, które może wywołać niepokój. Dowiedziono, że sztuczna inteligencja jest w stanie przeczytać ludzkie myśli i pokazać na ekranie to, na co w danym momencie spogląda dana osoba.

Jak podaje serwis dailymail.co.uk, zespołem kierował Yukiyasu Kamitani, który dumnie pochwalił się rezultatem ostatniego testu. Specjalnie opracowany program wykonuje skomplikowane analizy sieci neuronowej mózgu i przepływu krwi podczas patrzenia na różne zdjęcia. Za pomocą zdobytych danych, system rekonstruuje obraz i wyświetla go na ekranie. Efekt jest zarówno fascynujący, jak i przerażający.

Litery
Litery Fot: Kamitani Lab / Kyoto University

Czytanie myśli

Test dowiódł, że sztuczna inteligencja jest w stanie sama złożyć obraz na podstawie danych zebranych podczas skanowania mózgu. Program został wytrenowany do analizy naturalnych obrazów, ale wykrywa także sztuczne przedmioty i kształty. Bez problemu wykazano np. na jakie litery patrzył badany.

Zerknij tutaj, a spojrzysz w głąb swojej wyobraźni - brzmi jeden ze sloganów na oficjalnej stronie uniwersytetu (kyoto-u.ac.jp).

Niewykluczone, że w przyszłości możliwe stanie się nagrywanie i odtwarzanie wspomnień oraz snów. System może przydać się także funkcjonariuszom chcącym poznać szczegóły jakiegoś zdarzenia, zupełnie jak w jednym z odcinków serialu „Czarne lustro”.

Uniwersytet Kioto jest jednym z najważniejszych japońskich uniwersytetów, co dodatkowo podnosi rangę tego wynalazku. To druga najstarsza uczelnia w Japonii, która skupia w swoich murach wiele wybitnych profesorów. Ich dokonanie może wkrótce zmienić świat na zawsze.

Obrazy
Obrazy Fot: Kamitani Lab / Kyoto University
Przeczytaj więcej
Komentarze