W Polsce staną fotoradary ze sztuczną inteligencją. Uchwycą więcej wykroczeń

Redakcja
09.01.2018  10:19
W Polsce staną fotoradary ze sztuczną inteligencją. Uchwycą więcej wykroczeń
W Polsce staną fotoradary ze sztuczną inteligencją. Uchwycą więcej wykroczeń Fot: East News

Zostaną wyposażone w skanery 3D i specjalne czujniki.

Wkrótce przy polskich drogach mogą pojawić się fotoradary ze sztuczną inteligencją, których zadaniem będzie zapewnienie większego bezpieczeństwa. Za projekt odpowiada Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz firma Zurad, specjalizująca się w tworzeniu tego typu sprzętu.

Chodzi o stworzenie systemu, który będzie zwiększał bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez rejestrację i analizę zdarzeń, które dzieją się na drodze –powiedział Jakub Główka z PIAP w rozmowie z newseria.pl.

Nowe rozwiązanie opiera się o system Roadsense+, który docelowo ma znajdować się w urządzeniach na terenie całej Polski. Gromadzone informacje będą na bieżąco trafiać do stale aktualizowanej bazy danych. W ten sposób specjaliści uzyskają pełen obraz ostatnich zdarzeń z polskich dróg.

Skanowanie i badanie otoczenia

Jak podaje portal innowacje.newseria.pl, zaawansowana technologia ma jeszcze sprawniej analizować naruszenia, których dopuścili się kierowcy. Moduł optyczny, sztuczna inteligencja oraz sensory 3D zawarte w Roadsense+ rozpoznają również wypadki i inne wykroczenia. Zebrane materiały mają pomóc później jako materiał dowodowy w przypadku policyjnych śledztw lub w trudnych sprawach sądowych.

Wynalazek ma przyczynić się do zmniejszenia ilości wypadków oraz zwiększenia bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Jeżeli urządzenie zda pomyślnie wszystkie testy, pojawi się przy drogach jeszcze w 2018 roku.

Zagłosuj

Czy takie rozwiązanie jest potrzebne?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze