Zdjęcie ulicy, które przyprawia internautów o zawrót głowy. To złudzenie nie daje ludziom spokoju

Mateusz Patyk
07.02.2018  19:34
ulica złudzenie optyczne
ulica złudzenie optyczne Fot: Reddit.com/djeclipz

Większość daje się nabrać.

Od czasu do czasu w sieci pojawia złudzenie optyczne, które stawia wszystkich na nogi. Nie inaczej jest i tym razem.

Użytkownik serwisu Reddit o nicku djeclipz wrzucił dwa zdjęcia przedstawiające tę samą ulicę, ale z innej perspektywy. Ku wielkiemu zaskoczeniu internautów wyjawił, że tak naprawdę... te fotografie niczym się nie różnią.

To jest to samo zdjęcie, tuż obok siebie. Nie zostały zrobione pod innym kątem. Obie strony są identyczne, piksel w piksel - brzmi podpis pod zdjęciem.

ulica Imgur złudzenie optyczne
ulica Imgur złudzenie optyczne Fot: Reddit.com/djeclipz

Pomimo wytłumaczenia zagadki nadal wielu obserwatorów nie chciało w to uwierzyć i potrzebowało dowodu. Jak podaje strona digg.com, z pomocą przyszedł inny użytkownik, który wykonał zestawienie obydwu zdjęć jedno pod drugim.

Dla upartych niedowiarków powstał nawet GIF, na którym widać jak na dłoni, że do sprytnej sztuczki wykorzystującej złudzenie optyczne użyto tego samego zdjęcia.

ulica Photoshop

Złudzenie optyczne w ciągu dwóch dni stało się hitem w sieci. Wyświetlono je ponad 1,7 mln razy, a wśród 1400 komentarzy pojawiło się sporo zaskakujących stwierdzeń.

Dla mnie te drogi wyglądają tak, jakby biegły w różnych kierunkach, coś jak na rozwidleniu. Trudno mi uwierzyć, że te dwie ulice są w rzeczywistości równoległe - wyznał członek społeczności Reddit. (reddit.com/r/blackmagicfuckery)

To jest bardzo dziwne. Jestem w stanie stwierdzić, że widzę to samo zdjęcie, ale coś każe mojemu mózgowi w to nie wierzyć. Zastanawiam się, co konkretnie powoduje to zjawisko - dziwił się ktoś inny.

Jak podaje mirror.co.uk, jeden z komentujących wyjaśnił niesamowitą iluzję i podał przyczynę błędnego postrzegania tego samego zdjęcia przez zmysły.

To dlatego, że dwie ulice spotykają się na dole obu fotografii. Twój mózg próbuje interpretować tę ilustrację jako jedno zdjęcie, a drogi jako wychodzące z jednego punktu trasy. Zatem ulica na obrazku po lewej musi być pod innym kątem niż obraz po prawej stronie - dodał.

I wszystko jasne. Tak jakby.

efekt wow
Zagłosuj

Czy Ty też dałeś/aś się nabrać?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze