18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zmiany w prawie

Rząd wprowadza ARESZT DOMOWY!

26.03.2020  17:22
Kodeks karny i areszt domowy bez zgody sądu - koronawirus to narzędzie do odebrania wolności?
Kodeks karny i areszt domowy bez zgody sądu - koronawirus to narzędzie do odebrania wolności? Fot: Bartosz KRUPA/East News

Walka z koronawirusem w Polsce to kolejne zakazy i ograniczenia. Ministerstwo zdrowia robi co może, by zatrzymać rozprzestrzenianie się zapalenia płuc z Wuhan. Do akcji wkroczył też Zbigniew Ziobro, a rząd zamierza wprowadzić w Polsce ARESZT DOMOWY i to bez zgody sądu. Czy każdy będzie mógł nagle zostać zamknięty bez powodu?

Koronawirus oznacza ostre zmiany w polskim prawie. Stan epidemii w Polsce i zakaz wychodzenia z domu to jednak za mało, by uratować kraj przed SARS-CoV-2. Jak donosi „Wyborcza”, rządowy projekt specustawy o koronawirusie zakłada, że pojawiłby się nowy zapis w kodeksie postępowania karnego. Możliwy byłby areszt domowy bez zgody sądu. Gazeta sugeruje, że Zbigniew Zbioro w ten sposób „wykorzystuje koronawirusa”.

Areszt domowy w Polsce

Sejm zajmie się specustawą w piątek. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, to wspomniany areszt domowy nie będzie obowiązywał jedynie na czas trwania epidemii, ale ma obowiązywać bezterminowo. Można go zastosować do każdej osoby z zarzutami postawionymi przez prokuraturę, a egzekwuje się go zawsze „niezwołocznie”. Kontrolę nad aresztem domowym sprawuje policja.

Art. 274a. § 1. Tytułem środka zapobiegawczego można zastosować wobec oskarżonego zakaz opuszczania lokalu. § 2. Środek przewidziany w § 1 stosuje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące – cytuje „Wyborcza”.

Ograniczenie wolności w Polsce i "sowieckie metody"?

Okazuje się, że nie wszyscy oceniają te zmiany pozytywnie i biją na alarm, że  to zagrożenie dla praw obywatelskich.

To wprowadzanie wzorców sowieckich do polskiego systemu prawa pod płaszczykiem koronawirusa – uważa adwokat i przewodniczący wrocławskich Zielonych Robert Suligowski. (Wyborcza.pl)
Jest to faktyczne pozbawianie wolności przez organ, który nie jest sądem. To ewidentnie sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami pozbawiania wolności  - uważa dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzeba też zadać pytanie o proporcjonalność zastosowania tego środka aż na trzy miesiące przez prokuratora, który nie jest organem niezależnym, w stosunku do konstytucyjnej zasady wolności człowieka. (Wyborcza.pl)

Warto przypomnieć, że polski wymiar sprawiedliwości obawia się koronawirusa w więzieniach i buntów w zakładach karnych. Prawdopodobnie zza krat zostanie wypuszczonych nawet 20 tys. osób i będą podlegały nadzorowi elektronicznemu.

logo Tu się dzieje