18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polski wymiar (nie)sprawiedliwości

Zabił 13-letnią Patrycję w ciąży, ale kary nie będzie?

Wojciech Kozicki
14.01.2021  11:37
Bytom i morderstwo Patrycji. Jaka kara dla nieletniego mordercy?
Bytom i morderstwo Patrycji. Jaka kara dla nieletniego mordercy? Fot: Adam STASKIEWICZ/East News

Bytom i potworne morderstwo nastolatki. 13-letnia Patrycja została zabita przez swojego 15-letniego kolegę. Okazuje się jednak, że nie poniesie on odpowiedzialności karnej ze względu na wiek, co potwierdzają prokuratura i policja.

Patrycja z Bytomia została zamordowana. Zwłoki 13-latki znaleziono po kilkunastu godzinach od zgłoszenia zaginięcia na terenie Piekar Śląskich. Przyczyna śmierci to liczne rany zadane ostrym narzędziem, prawdopodobnie nożem. Został zatrzymamy 15-letni kolega ofiary i przyznał się do winy. Może jednak pozostać bezkarny, ponieważ skończył 15 lat dzień po pozbawieniu dziewczyny życia

Bytom i morderstwo Patrycji. Jaka kara dla nastolatka?

Jak podaje PAP, po potwierdzeniu informacji w policji i prokuraturze, nastolatek skończył 15 lat dzień po zamordowaniu Patrycji. Zgodnie z kodeksem karnym, za przestępstwo nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17. roku życia, ale w wyjątkowych sytuacjach - np. zbrodni zabójstwa, gwałtu zbiorowego lub porwania - do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty już 15-latek. Tym samym chłopak może jedynie trafić do zakładu poprawczego, który opuści w wieku 21 lat.

Dlaczego 15-latek zabił Patrycję? Nieoficjalnie mówi się, że nastolatka była w ciąży. Potwierdzić to ma sekcja zwłok, która nie została jeszcze przeprowadzona.

O tym, czy podejrzany zostanie zatrzymany, decyduje sąd rodzinny i dla nieletnich. Bierze on pod uwagę m.in. stopień rozwoju sprawcy, a także okoliczności zbrodni. W takim przypadku kara nie może przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy zagrożenia za dane przestępstwo. Jednak sąd może zadecydować o nadzwyczajnym złagodzeniu kary – pisze Wirtualna Polska.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze