18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jej błąd zabił Natalię

Ciężarna zmarła. Lekarka usłyszała wyrok

Wojciech Kozicki
06.04.2022  15:13
Ciężarna zmarła. Lekarka usłyszała wyrok - błąd lekarski ukarany
Ciężarna zmarła. Lekarka usłyszała wyrok - błąd lekarski ukarany Fot: DARIUSZ STASZCZYSZYN/East News

Błąd lekarski i prawomocny wyrok sądu dla lekarki z Ostrzeszowa. Przez jej pomyłkę i zaniedbanie zmarła młoda ciężarna kobieta. Sąd zdecydował o karze bezwzględnego więzienia. Czy to przełomowy wyrok, który sprawi, że lekarze w szpitalach zmienią swoje nastawienie do pacjentów?

W 2014 roku w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia  do szpitala w Ostrzeszowie trafiła 27-letnia kobieta w ciąży, ponieważ straciła przytomność. Doskwierały jej też bóle brzucha, ale lekarka Anna M. nie zleciła podstawowych badań, w tym USG. Podała jedynie środki przeciwbólowe i kroplówkę. Jak ujawniły media, ciężarna kobieta zmarła po 12 godzinach męczarni.

Ciężarna nie żyje. Lekarka skazana na więzienie

Lekarka stanęła przed sądem, ale nie przyznała się do winy. Sąd powołał się na opinię biegłych, którzy uznali, że gdyby ciężarna Natalia została zoperowana, miałaby szanse na przeżycie. W 2019 roku Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie uznał lekarkę winną popełnienia błędu w sztuce lekarskiej i wydał wyrok. Lekarka została skazana na rok i 9 miesięcy więzienia oraz otrzymała 10-letni zakaz wykonywania zawodu. Na tym jednak nie koniec…

Przyczyną zgonu 27-latki było rozległe krwawienie wewnętrzne. Bliscy pani Natalii podejrzewając lekarkę o błąd, zawiadomili prokuraturę. W toku śledztwa wykazano, że gdyby pani Natalii zrobiono badanie USG jamy brzucha oraz wykonano morfologię, kobieta najprawdopodobniej by żyła – podaje Głos Wielkopolski.

Lekarka wniosła apelację od wyroku, ale sąd okazał się nieugięty. 5 kwietnia 2022 roku zapadł prawomocny wyrok. Sąd drugiej instancji uznał oskarżoną winną popełnienia zarzucanego jej czynu i wymierzył jej karę 1 roku pozbawienia wolności. Ponadto skrócił zakaz wykonywania zawodu lekarza do 8 lat. Lekarce przysługuje prawo kasacji od wyroku do Sądu Najwyższego.