18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szok i przekręt w polskiej armii

Generał Różański z zarzutami. Miliony na lewo?

Wojciech Kozicki
25.07.2022  13:30
Generał Mirosław R.  z zarzutami. TVP Info ujawnia aferę i przekręt na miliony złotych
Generał Mirosław R. z zarzutami. TVP Info ujawnia aferę i przekręt na miliony złotych Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Popularny polski generał Mirosław Różański usłyszał zarzuty! Jak nieoficjalnie podają Wirtualna Polska i  TVP Info, "chodzi o wyprowadzenie do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł". Były wojskowy nie przyznał się do winy i wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie na Twitterze.

Generał Mirosław Różański to szanowany wojskowy, który ostatnio zasłynął także jako ekspert komentujący aktualną sytuację w Ukrainie. Okazuje się jednak, że tak naprawdę może to być po prostu przestępca i finansowy oszust. Generał wraz z 3 innymi osobami usłyszał zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Podobno miał wyprowadzić do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł.

Generał Mirosław Różański z zarzutami. Wstyd dla polskiego wojska

Prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przekazała TVP.info, że nie zakończono jeszcze postępowania przygotowawczego. Generał Mirosław Różański nie przyznał się do winy. Prokuratura nie chce na razie ujawniać szczegółów śledztwa, ale sprawa już teraz wydaje się mega przekrętem i śmierdzi na kilometr wielką aferą.

W jego toku, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy wskazujący na szereg nieprawidłowości w zakresie wyboru podmiotów współpracujących w organizacji pokazów lotniczych w ramach Międzynarodowych Pokazów Lotniczych "Air Show" w Radomiu w latach 2011-2015 oraz w zakresie gospodarowania środkami finansowymi pozostałymi po rozliczeniu kolejnych edycji pokazów, czterem osobom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych – przekazała mediom prokurator Skrzyniarz.

Jak wynika z informacji TVP Info, pieniądze, które miał na lewo wyprowadzić generał Różański, pochodziły ze sprzedaż towarów oraz usług "Air Show" w Radomiu w 2016 r. oraz poprzednich edycji tych pokazów lotniczych. Ta kasa powinna trafić do budżetu państwa. Portal podaje również, że w tym samym śledztwie w kwietniu 2019 roku Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała broni Lecha M., płk. Dariusza M. - szefa Oddziału Ekonomiczno-Finansowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk. rez. Ryszarda P.

Emerytowany generał broni Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, odszedł do rezerwy w 2016 r.

Pieniądze miały zostać przeznaczone na wynagrodzenie za prowadzenie rachunku stowarzyszenia, a także na działalność statutową. SWAT przez całe lata był współorganizatorem radomskiego 'Air Show'. Pieniądze pozyskane przez stowarzyszanie to odsetki w wysokości 8 proc. od pieniędzy, jakie zarobił 'Air Show' – ujawnia TVP.Info.

Generał Różański nie ma zamiaru funkcjonować jako Mirosław R. i oficjalnie skomentował zarzuty na Twitterze. Uważa, że zostały postawione w związku z bieżącą polityką Ministerstwo Obrony Narodowej.

W mojej ocenie postawione zarzuty, dotyczące czynów rzekomo popełnionych w 2015 roku, stanowią retorsje za moje publiczne wystąpienia, w których wielokrotnie nie szczędziłem krytyki podejmowanym decyzjom politycznym dotyczącym obronności państwa.Postawione zarzuty są związane z bieżącą polityką Ministerstwa Obrony Narodowej i nie prowadzą do osiągnięcia kodeksowych celów postępowania przygotowawczego - napisał generał Różański na Twitterze.

Czy rzeczywiście może być to sprawa polityczna?