18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabita 13-latka kontra prawo katolickie

Kościół odmówił pogrzebu zgwałconego dziecka. Umarła w "zły sposób"

Wojciech Kozicki
31.07.2021  14:06
Kościół odmówił pogrzebu zgwałconego dziecka. Lucia Mantione i jej tragiczna historia
Kościół odmówił pogrzebu zgwałconego dziecka. Lucia Mantione i jej tragiczna historia Fot: TZ/East News/East News

Jak bardzo bezduszny jest Kościół? 13-letia Lucia Mantione została zgwałcona i zamordowana na Sycylii, a władze kościelne, powołując się na katolickie prawo, odmówiły jej pochówki w katolickim obrządku. Bliscy dziecka walczyli przez 66 lat o zmianę tej decyzji.

6 stycznia 1955 roku na Sycylii doszło do potwornej zbrodni. W Montedro została zgwałcona i zamordowana 13-letnia Lucia Mantione. Matka wysłała ją po zapałki, ale dziewczynka nie wróciła do domu. Po 3 dniach poszukiwań w domu na wsi kilometr od Montedoro znaleziono jej zwłoki. Sekcja zwłok wykazała, że została uduszona, gdy broniła się przed sprawcą.

Pogrzeb zgwałconej nastolatki. Kościół odmówił, bo "umarła gwałtowną śmiercią"

Rodzina chciała pochować Lucię zgodnie z katolickim obrządkiem, ale proboszcz Don Vito Alfano odmówił katolickiego pogrzebu. Powołał się na katolickie prawo zabraniające pogrzebów osób, które spotkała "gwałtowna śmierć". Bez znaczenia było dla niego to, że stosowane było wobec osób, które popełniły samobójstwo.

Niektórzy księża rozszerzali jednak zastosowanie przepisu na osoby, które zginęły w sposób brutalny. Jest kilka takich przypadków z XIX wieku. Stała za tym absurdalna myśl, że skoro ktoś zginął w taki sposób, to pewnie zrobił coś złego. Niektórzy duchowni wierzyli, że brutalna śmierć wyklucza ze społeczności katolickiej – wyjaśnia były profesor teologii ojciec Francesco Stabile

Pogrzeb Lucii Mantione

Historii dziewczynki była przez lata przekazywana w lokalnej społeczności, Kościół uparcie wstrzymywał pogrzeb nastolatki, aż w końcu niedawno jej bliscy założyli bloga, by przybliżyć światu jej tragiczny los. Napisali też list do miejscowego biskupa z apelem o interwencję w sprawie pochówku Lucii, a ten przeprosił i obiecał, że przekażę sprawę przełożonym. Mieszkańcy Montedoro wywarli jednak na władzach kościelnych tak silną presję, że w środę 28 lipca 2021 roku odprawiono mszę pogrzebową. Lokalna społeczność tłumie pożegnała Lucię, zjawiły się setki osób.

Wciąż nie ustalono, kto zabił nastoletnią Włoszkę. Podejrzewano, że życie odebrał jej bogacz mający powiązania z mafią. Być może uda się to ustalić, bo prokuratorzy w Caltanissetta zdecydowali się na ekshumację i pobranie próbek DNA. Podobno znaleziono przedmioty, na których morderca mógł zostawić ślady i swój materiał genetyczny.

Czytaj także
Przeczytaj więcej