18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Skazani na epidemię?

W Polsce wypuszczą więźniów przez koronawirusa

Wojciech Kozicki
23.03.2020  16:20
Skazani na wirusa? Ministerstwo Sprawiedliwości walczy z epidemią
Skazani na wirusa? Ministerstwo Sprawiedliwości walczy z epidemią Fot: Szymon Starnawski/Polska Press/East News

Koronawirus w Polsce zmusza wszystkich do zmian i trudnych decyzji. Tym razem w ogniu krytyki znalazło się Ministerstwo Zdrowia. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, więźniowie zostaną wypuszczeni na wolność!

Ministerstwo Sprawiedliwości ma problem z powodu koronawirusa. Wymiar sprawiedliwości może zostać sparaliżowany, gdy np. sądy i zakłady karne zostaną zamknięte z powodu kwarantanny. Na świecie w więzieniach coraz częściej dochodzi też do buntów. Polacy znaleźli kontrowersyjne wyjście z tej sytuacji.

Jak donosi RMF FM, „opracowany został projekt noweli ustawy o zwalczaniu koronawirusa, która umożliwi działanie wymiaru sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych”.

Zanosi się na zmiany w Kodeksie karnym i rozszerzone zostanie zastosowanie dozoru elektronicznicznego. Każdy więzień, który ma wyrok nie wyższy niż półtora roku, będzie mógł otrzymać elektroniczną opaskę i wyjść na wolność, pozostając pod dozorem elektronicznym. Więźniowie starsi z wyrokiem krótszym niż 3 lata, będą mogli ubiegać się o przerwanie odsiadki na czas epidemii. W ten sposób na wolność może wyjść nawet 20 tys. więźniów!

Obecnie w Systemie Dozoru Elektronicznego karę pozbawienia wolności odbywa prawie 5 tys. osób, a dodatkowe 9 tys. kwalifikuje się do tego. Po wprowadzonych zmianach liczba osób kwalifikujących się do SDE, a jeszcze nieobjętych tym rodzajem odbywania kary, może wzrosnąć teoretycznie do około 12 tys. osób . W każdym przypadku decyzja należy do sądu penitencjarnego. Osadzony musi złożyć odpowiedni wniosek, a sąd podejmuje ewentualną zgodę na odbywanie kary w SDE, gdy spełniony zostaje szereg warunków zawartych w przepisach – Fakt.pl cytuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Na czas epidemii prawdopodobnie zostaną także wstrzymane wszystkie rozprawy, które nie są pilne. Nie będzie rozpraw m.in., o mandaty drogowe, majątek, a także spraw rozwodowych. 

Czytaj także