18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bestie na wolności!

PiS wypuści skazańców z Gostynina. Mogą atakować ludzi!

Wojciech Kozicki
16.02.2021  19:34
Ośrodek w Gostyninie przepełniony. Wypuszczą przestepców, którzy mogą zagrażać ludziom
Ośrodek w Gostyninie przepełniony. Wypuszczą przestepców, którzy mogą zagrażać ludziom Fot: PAWEL SKRABA/REPORTER/East News

Ośrodek w Gostyninie, określany również jako „ośrodek dla bestii”, jest przepełniony. Media ujawniają, że najgroźniejsi przestępcy będą więc wypuszczani na wolność. Okazuje się, że rząd wie o problemie od kilku lat, ale nic w tej sprawie nie zrobił. PiS pozwoli niebezpiecznym zboczeńcom przebywać na wolności?

Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie to miejsce, gdzie trafiają najgroźniejsi przestępcy (np. pedofile), którzy odbyli już karę więzienia, ale wciąż stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. Przebywał tam m.in. Mariusz Trynkiewicz. Jak jednak ujawnia Onet, ośrodek jest przeludniony i nie jest w stanie przyjąć ani jednej "bestii" więcej. Obecnie przebywa tam aż 91 byłych skazańców, choć zgodnie z rozporządzeniem, w placówce powinno być tylko 60 osób. Oznacza to, że zwyrodnialcy będą wypuszczani na wolność? Na pewno kolejne osoby nie zostaną przyjęte i zgodnie z prawem będą wypuszczane na wolność.

Ośrodek w Gostyninie nie wyrabia. Wina PiS?

Wspomniany portal podaje, że wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski potwierdził, że kolejne przyjęcia zostały wstrzymane. Być może będą wznowione w 2024, gdy zakończy się budowa nowego ośrodka. Środki na taką inwestycję nie zostały jeszcze jednak uwzględnione w budżecie.

Tymczasem media podają, że rząd od kilku lat wiedział o przeludnieniu w Gostyninie, a już w styczniu Ministerstwo Zdrowia informowało o tym resort sprawiedliwości. Maciej Miłkowski napisał w tej sprawie list do wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia.

Uprzejmie informuję, że przyjęcia pacjentów do Ośrodka w Gostyninie zostają wstrzymane, z uwagi na znaczące przekroczenie nominalnej i faktycznej liczby osób w nim przebywających, narastające zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu, i brak możliwości realizacji odpowiedniej terapii – napisał Miłkowski. (Onet)

Niebezpieczni przestępcy na wolności w Polsce

Dr Ewa Dawidziuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dodała w rozmowie z Onetem, że rząd od lat nie podjął żadnych działań, by rozwiązać problem braku miejsca w Gostyninie, chociaż „był bombardowany apelami o zmiany”. Jej zdaniem, obecnie trwa przepychanka między Ministerstwem Sprawiedliwości i Ministerstwem Zdrowia, ale żadne z nich nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności. Dawidziuk przyznaje, że kolejne „bestie” będą zgodnie z prawem wypuszczane na wolność i nie można wykluczyć, że zrobią komuś krzywdę.

Jak podaje RMF FM, w najbliższy piątek w Sądzie Okręgowym w Szczecinie odbędzie się rozprawa mężczyzny, któremu kończy się wyrok za przestępstwa seksualne. Jak wynika z informacji mediów, były skazaniec nie może trafić do Gostynina, więc zostanie wypuszczony na wolność.

Polskie państwo straciło zdolność izolowania od społeczeństwa byłych przestępców, którzy zdaniem sądu po wyjściu na wolność mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia innych ludzi – bije na alarm Onet.

Czytaj także
Przeczytaj więcej