18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Finał tajemniczej sprawy

21-latek zamordował katechetkę. Nie trafi za kratki

10.06.2022  18:59
21-latek uniknie kary więzienia
21-latek uniknie kary więzienia Fot: Faccebook.com

60-letnia nauczycielka religii została brutalnie zamordowana przez swojego syna. 21-letni Ireneusz uniknie jednak kary więzienia. Zdaniem psychiatrów w momencie zbrodni był niepoczytalny.

Mariola K. miała już ponad 20-letni staż w Szkole Podstawowej w Szamotułach (woj. wielkopolskie). Wychowywała samotnie syna Ireneusza K. Nigdy wcześniej nie opowiadała o swoich problemach z synem.

We wrześniu ubiegłego roku katechetka została zamordowana z zimną krwią. Ireneusz K. zadał matce dwa ciosy nożem. 60-latka wkrótce się wykrwawiła.

Jeszcze tego samego dnia mundurowi znaleźli w samochodzie jej syna narzędzie zbrodni. 21-latek twierdził, że jest niewinny, jednak jego wyjaśnienia zostały uznane przez śledczych za nielogiczne.

Morderca nie trafi za kratki

Szczegóły dotyczące śledztwa ujawniła "Gazeta Wyborcza". Jak się okazało, śledztwo trwało prawie rok, gdyż stan zdrowia Ireneusza uniemożliwiał przeprowadzenie obserwacji. W końcu udało się ustalić, że sprawca zbrodni cierpi na zespół paranoidalny objawiający się zaburzeniami zmysłów i świadomości, które zwykle przejawiają się omamami i urojeniami.

Rzeczniczka konińskiej prokuratury Ewa Woźniak zaznaczyła, że Ireneusz K. mimo młodego wieku wielokrotnie trafiał do szpitali psychiatrycznych. Morderstwa dopuścił się niespełna trzy tygodnie po opuszczeniu oddziału.

Niepoczytalność sprawcy wyłącza odpowiedzialność karną. Nie stanie więc przed sądem i nie poniesie kary - przekazała Woźniak "Wyborczej".

Psychiatrzy ocenili, że 21-latek stanowi zagrożenie i mógłby ponownie popełnić podobne przestępstwo. Po tej decyzji Ireneusz K. prawdopodobnie zostanie bezterminowo umieszczony w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Czytaj także