18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wstrząsające zdarzenie

Policjant zastrzelił uchodźcę. Grozi mu kara dożywocia

10.06.2022  13:48
Policjant zamordował uchodźcę
Policjant zamordował uchodźcę Fot: Stockbusters/Shutterstock

Policjant, który strzelił w tył głowy 26-letniego Kongijczyka, usłyszał zarzut morderstwa drugiego stopnia. Byłemu już funkcjonariuszowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Podczas kontroli drogowej w Grand Rapids (USA) 26-letni Kongijczyk Patrick Lyoya zignorował polecenia wydawane przez mundurowego. Zdezorientowany obcokrajowiec uciekł z auta, lecz po chwili został złapany. Wtedy doszło do przepychanki.

Po niespełna dwóch minutach policjant Chrustopher Schurr obezwładnił mężczyznę, a następnie krzycząc "puść paralizator" strzelił mu w tył głowy.

Lyoya był uchodźcą z Konga i w chwili postrzelenia miał 26 lat. Jego śmierć wywołała protesty w Grand Rapids, Detroit i innych miastach jako reakcja na postępowanie policji wobec czarnoskórych. Wzbudziła dyskusje na temat zaangażowania władz w zapewnienie równości rasowej, co miasto zobowiązało się uczynić w następstwie protestów przeciwko niesprawiedliwości rasowej w 2020 roku - przekazał dziennik Detroit Free Press.

Schurr był policjantem z wieloletnim doświadczeniem. Po zdarzeniu został odesłany na płatny urlop.

Policjantowi grozi dożywocie

Prokurator hrabstwa Chris Becker poinformował, że Christopher Schurr "został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia". Grozi mu za to kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Jak wyjaśnia Becker, jest to najsurowsze z możliwych oskarżeń, biorąc pod uwagę fakt, że nie stwierdzono oznak premedytacji ze strony mundurowego. Schurr dobrowolnie oddał się w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.