18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ość niezgody

Koniec z żywym karpiem? Jest wyrok

Wojciech Kozicki
02.12.2020  19:56
Żywy karp na Wigilię - prawo i przełomowy wyrok
Żywy karp na Wigilię - prawo i przełomowy wyrok Fot: MONKPRESS/East News

Wkrótce Boże Narodzenie, Wigilia, 12 tradycyjnych potraw, a wśród nich karp… czy kupujecie żywego karpia? W takim razie powinniście wiedzieć, że zapadł wyrok. Koniec z transportowaniem żywych ryb w foliowych torbach.

Kupowanie żywego karpia to znęcanie się and zwierzętami? Okazuje się, że TAK. Jak donosi Radio ZET, po niemal 10 latach postępowania warszawski sąd wydał w środę wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami. Trzech pracowników supermarketu zostało skazanych na kary więzienia w zawieszeniu, którzy stosowali okrutne praktyki wobec ryb.

Żywe karpie i wyrok sądu

Chodzi konkretnie o hipermarket E. Leclerc sprzedający żywe karpie. W 2010 roku fundacja Noga w Łapę biła na alarm, że ryby ze wspomnianego sklepu nie miały zapewnionych humanitarnych warunków. Trzymano je w skrzynkach bez wody, umierały przez uduszenie. Następnie pracownicy marketu pakowali ryby do plastikowych toreb bez wody.

Jak podkreślają liczne źródła, wyrok oznacza, że nie można sprzedawać żywych ryb w foliowych torbach i transportować ich bez wody. Jak pisze radiozet.pl, nie można ich również trzymać ich w specjalnych kadziach, gdzie są pozbawione tlenu, bo można za to ponieść konsekwencje prawne.

Czy skłoni sieci handlowe do sprzedawania zabitych i zamrożonych ryb? Katarzyna Piekarska z KO apeluje do rządu, zajął się uregulowaniem sprzedaży karpi.

Już nie będzie możliwości transportowania żywych karpi w torebkach foliowych, zostanie to uznane za znęcanie się nad zwierzętami  - powiedziała szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska. (radiozet.pl)

Czytaj także
Przeczytaj więcej