18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Robił z żoną straszne rzeczy?

Szokujące zarzuty dla Zbigniewa S. To mega gangster?

Wojciech Kozicki
16.07.2021  09:52
Zbigniew S. oskarżony. To jego ostateczny koniec?
Zbigniew S. oskarżony. To jego ostateczny koniec? Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Zbigniew S. trafi do więzienia na długie lata? Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała do sądu akt oskarżenia, a  zarzuty dla niedoszłego polityka i kontrowersyjnego youtubera są szokujące. To jeden z najgroźniejszych przestępców w Polsce?

Kontrowersyjny biznesmen Zbigniew S. to tak naprawdę tylko pospolity przestępca ukrywający się za zasłoną działalności charytatywnej? Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga oskarża go o oszustwa, wyłudzenie 2 mln zł podatku VAT. Wymiar sprawiedliwości nie ma zamiaru cackać się z zatrzymanym i w czwartek do sądu trafił akt oskarżenia. Zbigniew, jego żona Iwona oraz dwóch wspólników mogą trafić do więzienia nawet na 15 lat. Informację o skierowaniu aktu oskarżenia potwierdziła prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. 

Zbigniew S. i kolejne zarzuty. Na ile lat trafi do więzienia?

Zdaniem warszawskiej prokuratury, „w okresie od maja 2011 roku do czerwca 2013 roku Zbigniew S. wykorzystując przepisy, dzięki którym spółki nabywające nieruchomości miały prawo do odliczeń podatkowych, wyłudził od Skarbu Państwa ponad 2 mln złotych”. Miał również podjąć próbę wyłudzenia kwoty 5 milionów złotych, ale działania kontrolne urzędów skarbowych pokrzyżowały mu plany.

Zbigniew S. miał wykorzystywać spółki sporządzające fałszywe umowy kupna i sprzedaży trzech nieruchomości. Pomagać mieli mu dwaj współpracownicy oraz żona. Po wyłudzeniu pieniędzy próbowali je wyprać, a finalnie Zbigniew S. i jego małżonka kupili dom o wartości ponad 1 mln złotych.

W dniu 15 lipca 2021 r. prokurator skierował do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S., jego żonie Iwonie S. i dwóm wspólnikom Zbigniewa S. W stosunku do Zbigniewa S. akt oskarżenia obejmuje sześć zarzutów oszustwa lub usiłowania oszustwa, sześć zarzutów wyłudzenia zwrotu podatku VAT i dwa zarzuty dotyczące prania pieniędzy – oświadczyła Skrzeczkowska. (Radio ZET)

Tym razem Zbigniew S. już się nie wywinie. Jeszcze niedawno ukrywał się w Holandii, ale z racji 7 międzynarodowych listów gończych sprowadzono go do Polski i osadzono w areszcie śledczym. Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów

Z kolei Sąd Okręgowy w Krakowie poszukiwał go w związku z oskarżeniem tamtejszej prokuratury o popełnienie 15 przestępstw, w tym o wyrządzenie szkody w kwocie ok. 42 mln zł w mieniu, o pranie "brudnych pieniędzy" i oszustwa podatkowe na kwotę około 2 mln zł. Śledczy w Lublinie zarzucili Stonodze przywłaszczenie kwoty ponad 927 tys. zł przekazanych fundacji jego imienia przez jej darczyńców na cele charytatywne – przypomina radiozet.pl.