18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poniosą konsekwencje

Zdjęcia zwłok Basi z Katowic trafiły do sieci. Policjanci ukarani

22.09.2021  18:50
Policjanci z Katowic zostaną ukarani
Policjanci z Katowic zostaną ukarani Fot: Lukasz Kalinowski/East News

Kilka dni po tragedii w Katowicach do sieci wyciekły zdjęcia zwłok 19-letniej Basi. W trakcie śledztwa udało się ustalić, że za publikację fotografii odpowiadają dwaj policjanci KMP w Katowicach. Mężczyźni za swój czyn zostali zawieszeni w czynnościach służbowych.

Wypadek w Katowicach wstrząsnął całą Polską. Pod koniec lipca na przystanku autobusowym przy ulicy Adama Mickiewicza doszło do bójki. To wtedy kierowca autobusu miejskiego wjechał w grupę ludzi stojących na jezdni. Niefortunnie pod koła pojazdu wpadła 19-letnia Basia, która zdaniem świadków próbowała uspokoić towarzystwo. Nastolatka zginęła na miejscu.

Nagrania z monitoringu miejskiego rozpętały burzę w sieci. Część internautów uważała, że zawinił kierowca, inni natomiast go bronili, oskarżając o tragedię uczestników zamieszania. Hejtu nie uniknęła także ofiara wypadku, która zdaniem części osób nie powinna brać udziału w zdarzeniu.

To wtedy do sieci trafiły pośmiertne zdjęcia dziewczyny, które opublikowano nawet na profilu facebookowym zmarłej 19-latki. Sprawą zajęli się śledczy.

Wypadek w Katowicach – policjanci zawieszeni

Jak się okazało, za udostępnienie zdjęć odpowiadają dwaj policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śląski komendant wojewódzki podjął decyzję o wszczęciu wobec nich postępowania. Oskarżeni funkcjonariusze zostali zawieszeni w czynnościach służbowych na okres trzech miesięcy.

Jeśli postępowanie dyscyplinarne potwierdzi, że funkcjonariusze dopuścili się przekroczenia uprawnień, sprawa trafi do prokuratury – poinformował aspirant sztabowy Adam Jachimczak.

Po zawieszeniu policjanci otrzymują jedynie połowę uposażenia, lecz grozi im również utrata pracy.