18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prawo jest, będzie sprawiedliwość?

Ziobro zmienia prawo. Wyższe kary i nowe przestępstwa

Wojciech Kozicki
17.09.2021  09:06
Ziobro zmienia prawo. Będą wyższe kary i zmiany w kodeksie karnym
Ziobro zmienia prawo. Będą wyższe kary i zmiany w kodeksie karnym Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Zbigniew Ziobro się nie cacka. Niczym bezwzględny szeryf chce srogo zaostrzyć kodeks karny i wprowadzić znaczące zmiany w prawie. Czy w Polsce będą obowiązywały wkrótce wyższe kary dla pedofilów i sprawców wypadków drogowych?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał niedawno, że szykowane są zmiany w prawie, które brutalnie uderzą w sprawców wypadków drogowych i pijanych kierowców. Na tym jednak nie koniec, bo jak ujawnia „Rzeczpospolita”, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraca do rozwiązań zaproponowanych kilka lat temu i chce zaostrzyć kodeks karny. Wprowadzi do niego również nowe typy przestępstw.

Zmiany w kodeksie karnym Prawo ostre jak brzytwa?

Tak jak zapowiadano, przede wszystkim surowiej traktowani będą sprawcy wypadków drogowych, głównie spowodowanych po alkoholu. Za gwałt nie będzie obowiązywała obecna kara 2-12 lat więzienia, tylko od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Za rozbój z przedziału od 2 do 12 lat więzienia kara zostanie podniesiona do zakresu od 2 do 15 lat. Dodatkowo, okres przedawnienia karalności zabójstwa zwiększy się z 30 do 40 lat. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej będzie można trafić do więzienia na 3-20 lat (obecnie 3-15). Zostaną też wprowadzone modyfikacje kodeksu karnego pozwalające łatwiej i precyzyjniej karać osoby, które dokonują transakcji cudzą kartą płatniczą albo internetowych przelewów z konta innej osoby bez zgody właściciela.

Poczucie sprawiedliwości i konieczność odstraszania od dokonywania przestępstw wymagają, by zwłaszcza te najgroźniejsze spotykały się z możliwie surową karą. Dlatego zmiany zakładają ich zaostrzenie - wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zostanie też wprowadzona kategoria recydywy seksualnej, która będzie polegała na nadzwyczajnym zaostrzeniu kary. Planowane jest dwukrotne podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za tego rodzaju przestępstwa. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, jest to konieczne rozwiązanie, bo „w tej chwili nie ma szczególnej postaci recydywy dla przestępców seksualnych”.

Z kodeksu karnego zniknie kara 25 lat więzienia. Zamiast niej obowiązywać ma kara od 15 do 30 lat pozbawienia wolności, np. za rozbój lub zabójstwo. 

Zmiany zakładają likwidację osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Dla przykładu: za zabójstwo grozi dziś więzienie od 8 do 15 lat, 25 lat albo dożywocie. Po reformie będzie to od 8 do 30 lat więzienia albo dożywocie. Z kolei za spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym dziś grozi od 5 do 15 lat więzienia, 25 lat albo dożywocie. Po reformie będzie to od 5  do 30 lat więzienia albo dożywocie. I kolejny przykład: za fałszerstwo pieniędzy dziś kodeks karny przewiduje od 5 do 15 lat albo 25 lat pozbawienia wolności. Po zmianie będzie groziło od 5 do 25 lat więzienia – ujawnia „Rzeczpospolita”.

Zmiany w kodeksie karnym stają się faktem. Znalazły się już w wykazie prac rządu i mają zostać wprowadzone do końca grudnia. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, dodał, że ten projekt długo czekał na swój czas.

Ministrowi chodzi o zaostrzenie odpowiedzialności karnej, począwszy od rozboju, poprzez wypadek po pijanemu, aż po przestępstwa pedofili – pisze Rzeczpospolita.

„Rzeczpospolita” ujawnia, że do kodeksu karnego zostaną prowadzone nowe typy przestępstw za czyny, z których część w ogóle dotychczas nie podlegała karze:

  • przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
  • przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia
  • uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza)
  • kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy