18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polityka prawo nie tyka?

Senator skazany. Pinior usłyszał wyrok

Wojciech Kozicki
22.11.2022  11:12
Słynny senator skazany na więzienie. Pinior usłyszał wyrok, ale...
Słynny senator skazany na więzienie. Pinior usłyszał wyrok, ale... Fot: Magdalena Pasiewicz/East News

Politycy w Polsce to nietykalne święte krowy? Tak, ale nie wszyscy! Były senator Józef Pinior został skazany na osiem miesięcy więzienia. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok – legenda Solidarności i były senator Józef Pinior został prawomocnie skazany na 8 miesięcy więzienia. Karę zawieszono na rok próby. Uznano, że polityk jest winny poświadczenia nieprawdy w zeznaniach majątkowych. Jak podaje Polsat News, w 2021 roku Piniora skazano już na 1,5 roku więzienia za poświadczenie nieprawdy w zeznaniach majątkowych, ale finalnie uniewinniono go z zarzutu wyłudzenia 5 tys. zł za nieprzeprowadzone wykłady. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zezwolił Piniorowi na odbywanie kary więzienia w warunkach domowych w systemie dozoru elektronicznego.

Senator Pinior skazany. W tle korupcja i łapówki w Polsce

Józef Pinior był oskarżony o cztery czyny, które polegały na złożeniu w latach 2013–2015 fałszywych oświadczeń majątkowych, zawierających nieprawdziwe dane, co do zobowiązań pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. zł.

W procesie na ławie oskarżonych zasiadało kilkanaście innych osób. Sprawa dotyczyła łapówek w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wirtualna Polska doprecyzowuje, że oskarżeni przyjęli pieniądze „w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. Korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł mieli im obiecać, a wręczyć 6 tys. zł i 5 tys. zł kolejni dwaj biznesmeni”.

Na ławie oskarżonych w tym procesie, oprócz Piniora, zasiadł jego były asystent Jarosław Wardęga oraz 14 innych osób wręczających łapówki lub proponujących pieniądze za załatwienie spraw – pisze Polsat News.

logo Tu się dzieje