18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

POGODOWA APOKALIPSA

Najwyższe alerty, śmiertelnie niebezpieczne nawałnice w Polsce

09.07.2021  08:35
IMGW ostrzega przed ulewami i nawałnicami. Niebezieczny piątek
IMGW ostrzega przed ulewami i nawałnicami. Niebezieczny piątek Fot: Beata Zawrzel/REPORTER

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed burzami i nawałnicami dla calutkiej Polski. Miejscami ma być wybitnie niebezpiecznie - w części regionów obowiązują dziś ostrzeżenia najwyższego stopnia.

Piątek ma być kolejnym bardzo gorącym i bardzo niebezpiecznym dniem. Na termometrach w części Polski ujrzymy dużo ponad 30 stopni Celsjusza, a niebo co raz przysłaniać będą czarne chmury. Przygotujcie się na spiekotę, ale też nawałnice z gradem i bardzo silny wiatr.

IMGW wydał w piątek alerty pogodowe dla całej Polski. Najgorzej ma być w warmińsko-mazurskim, tam w powiatach kętrzyńskim, mrągowskim i szczycieńskim już obowiązują alerty najwyższego, trzeciego stopnia, a IMGW nie wyklucza, że podobne ostrzeżenia mogą pojawić się też w kolejnych regionach.

W miejscach objętych najwyższym alertem spodziewane są gwałtowne burze z ulewnym deszczem - spaść może nawet 50 mm wody, a miejscami nawet do 80-100 mm! Burze zmienić się mogą tam w nawałnice, którym towarzyszyć będzie wiatr o prędkości 80-100 km/godz. Pojawić się może także grad.

Burze i gradobicia w Polsce

- W piątek w strefie występowania frontu atmosferycznego spodziewane są silne zjawiska atmosferyczne, w tym burze i związane z nimi opady deszczu i gradu oraz silny wiatr - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na północnym zachodzie - w województwach zachodniopomorskim i częściowo pomorskim - obowiązują alerty pierwszego stopnia, ostrzegające przed burzami z gradem. Tu spaść może miejscami do 40 mm wody, a wiatr wiać będzie w porywach do 90 km/godz. I uwaga! To właśnie nad morzem będzie dziś najspokojniej...

Cala pozostała Polska, poza krańcami wschodnimi, objęta jest ostrzeżeniami drugiego stopnia przed ulewnym deszczem, któremu towarzyszyć będą niewielkie burze, albo przed nawałnicami. Prognozowane są opady deszczu nawet do 45-50 mm i wiatr w porywach do 100 km.h. Burzom towarzyszyć mają gradobicia.

Polska podzielona. Połowa z burzami, połowa z upałem

Ponadto IMGW wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami. Cała wschodnia połowa Polski objęta została alertami drugiego stopnia. Na termometrach zobaczymy nawet do 33 stopni Celsjusza, a niebo będzie w przeważającej części dnia bezchmurne. Dopiero po południu zacznie się robić pochmurno i od zachodu nadciągać będą burze - te na Podlasie, Lubelszczyznę czy Podkarpacie przywędrują jednak dopiero w nocy.

Zachodnia część kraju już od rana mierzy się za to z chmurami i burzami, a temperatury nie przyprawiają tu o zawroty głowy. Miejscami na krańcach zachodnich na termometrach będzie dziś zaledwie 20 stopni, im dalej na wschód, tym cieplej, choć też bez szaleństw.

Pogoda w piątek
Pogoda w piątek
Ostrzeżenia IMGW

Pogoda w Polsce