18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alerty IMGW

Antycyklon uderzy w Polskę. Upały jak w piekle

Wojciech Kozicki
18.07.2022  16:08
Afrykański antycyklon w Polsce. Wracają upały i rekordowe temperatury
Afrykański antycyklon w Polsce. Wracają upały i rekordowe temperatury Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Ochłodzenie w Polsce za chwilę będzie tylko wspomnieniem, albowiem wracają gorące lato i ekstremalne upały. Pogoda we wtorek przywali z grubej rury, bo prognozy zapowiadają temperaturę przekraczającą 34 stopnie Celsjusza. Nadciąga afrykański antycyklon, a Europa zmaga się z kolejną falą morderczych upałów. Rośnie liczba zgonów, wybuchają kolejne pożary, a susza dewastuje Stary Kontynent. Włochy, Hiszpania i Portugalia zmagają się z pogodową apokalipsą.

Prognoza pogody w Polsce na wtorek 19 lipca zapowiada wyjątkowo wysokie temperatury. IMGW ostrzega, że nad Polskę nadciąga afrykański antycyklon i termometry pokażą nawet 34 kreski. Synoptycy ostrzegają, że ekstremalne upały w najbliższych dniach przetoczą się przez Europę, zaczynając od południa kontynentu.

Wracają upały w Polsce. Afrykański cyklon i rekordowe temperatury

Szykujcie się na alerty pogodowe od RCB i IMGW. Pomarańczowy alarm pogodowy ogłoszono już w Belgii i Luksemburgu. W Holandii wprowadzono Krajowy Plan Cieplny, ponieważ temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego zapowiadają, że fala gorącego powietrza dotrze do Polski z zachodu.

Pogoda we wtorek w Polsce będzie wyjątkowo niebezpieczna. Jak na razie pomarańczowe alerty IMGW dotyczą województwa lubuskiego, a żółte - kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. W środę pomarańczowymi alertami II stopnia objęto tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego,  lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Alerty I stopnia wydano dla województwa mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Czym jest antycyklon i jak powstaje?

TVN24 ostrzega, że kulminacja upałów w Polsce nastąpi w środę 20 lipca i wyjaśnia czym jest antycklon. To "układ porywów wiatrów w postaci wiru, w którym cyrkulacja powietrza ma kierunek odwrotny do kierunku ruchu obrotowego Ziemi, latem w jego obszarze w umiarkowanych szerokościach geograficznych utrzymują się upały". Co prawda w Polsce rozpęta się piekło, ale najwyższe temperatury prognozowane są między innymi dla Mediolanu, Mantui, Lodi i Cremony w Lombardii oraz dla Reggio Emilia w Emilii-Romanii, a także dla Werony i Turynu.

Ekstremalne upały szczególnie dotkną Portugalię i Hiszpanię, które zmagają się z potworną suszą i falą potężnych pożarów. Polsat News przypomina, że 368 osób zmarło w ciągu tygodnia w Hiszpanii z powodu upałów. Wysokie temperatury spowodowane przed antycyklon tylko w piątek doprowadziły do 123 zgonów w Hiszpanii.

35-36 stopni - tyle termometry pokazywały we Włoszech w weekend. To o 6-7 stopni wyższa temperatura niż wynosi średnia dla połowy lipca. Kulminacyjna fala gorąca w tym kraju spodziewana jest w środę. Media mówią o "nadciągającej apokalipsie". W Hiszpanii z powodu wysokiej temperatury szaleją pożary – podaje Radio ZET.

Czytaj także