18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójcza pogoda

Alerty IMGW. Dzisiaj trąby powietrzne!

Wojciech Kozicki
01.07.2022  09:00
Zabójcza pogoda w piątek. Upały, burze i trąby powietrzne
Zabójcza pogoda w piątek. Upały, burze i trąby powietrzne Fot: E. R. Degginger/East News

Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski. Pogoda w piątek staje się coraz bardziej niebezpieczna i czekają nas groźne zjawiska meteorologiczne. Na zachodzie kraju mogą dzisiaj pojawić się trąby powietrzne oraz bardzo silne burze.

Ostrzeżenia IMGW i alerty pogodowe! W piątek w Polsce zagrożeniem są nie tylko upały i wysoka temperatura. Niemal w całym kraju spodziewane są gwałtowne i silne burze. Dla województwa łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Wiatr może osiągnąć prędkość nawet 1115 kilometrów na godzinę. Na zachodnie Polski, a konkretnie na Pomorzu i Kujawach, możliwe są dzisiaj nawet trąby powietrzne.

Upały, burze i trąby powietrzne w piątek w Polsce

Upały w piątek znów będą śmiertelnie niebezpieczne. Alert trzeciego stopnia przed upałami wydano dla województwa podkarpackiego, lubelskiego, a także dla części województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie tam od 34 do 37 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 do 22 st. C. W pozostałej części Polski obowiązuje alert drugiego stopnia przed upałami. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie 30-34 stopnie Celsjusza. Najchłodniej będzie na Wybrzeżu do 25 st. C.

Burze z gradem 3°-pas od Pomorza aż po woj. łódzkie. Opady w burzach 40 mm, lokalnie 50 mm oraz porywy wiatru do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Możliwość utworzenia się trąby powietrznej – ostrzega IMGW.

Synoptyk IMGW Michał Folwarski zapowiada, że w sobotę strefa burz będzie przesuwała się na wschód Polski. Od zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Zapowiada się więc nieco chłodniejszy weekend, ale mordercze upały wraz z burzami wrócą już od poniedziałku.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności – przypomina Polsat News.

Zabójcza pogoda w piątek. Upały, burze i trąby powietrzne
Zabójcza pogoda w piątek. Upały, burze i trąby powietrzne Fot: IMGW