18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

IMGW ostrzega

Antycyklon Stefan już w Polsce. Niebezpieczne zjawiska!

Wojciech Kozicki
23.09.2022  10:45
Antycyklon Stefan w Polsce. IMGW ostrzega, idzie ochłodzenie
Antycyklon Stefan w Polsce. IMGW ostrzega, idzie ochłodzenie Fot: PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER/East News

Prognoza pogody na weekend to mało optymistyczne wiadomości meteo. Do Polski dotarł zapowiadany przez synoptyków antycyklon Stefan. Czeka nas ochłodzenie i załamanie pogody, a IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami.

Antycyklon Stefan już w Polsce! 23 września, czyli pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, jest pogodny i ciepły, ale to dosłownie cisza przed burzą. Już w nocy z piątku na sobotę zrobi się zimno, wystąpią przymrozki. W piątek spodziewane są też gęste mgły ograniczające widoczność nawet do 200-300 metrów.

Antycyklon Stefan w Polsce. Jaka pogoda w weekend?

W piątek temperatura w Polsce ma wynieść 11-15 stopni Celsjusza, a prędkość wiatru będzie umiarkowana. Na Kasprowym Wierchu utrzyma się śnieg. Jednak już w nocy z piątku na sobotę mogą pojawić się burze, prognozowane są również opady deszczu, szczególnie na południu i w kotlinach górskich.

Noc z piątku na sobotę będzie nieco cieplejsza od poprzedniej, ale nadal zimna. W rejonach podgórskich i na Suwalszczyźnie temperatura wyniesie od 1 do 2 stopni Celsjusza. Przy gruncie na tych terenach możliwy będzie spadek temperatury do minus 2 stopni. Na pozostałym obszarze Polski ma być od 3 do 7 stopni – podaje Radio ZET.

Antycyklon Stefan to bękart wyżu, którzy utworzył się nad Francją i Wielką Brytanią. W najbliższych dniach może przynieść  ochłodzenie, a temperatura może wynieść miejscami nawet 10 stopni Celsjusza poniżej zera. Ostatni dni września być może będą bardzo chłodne, ale na przełomie września i października może jeszcze zrobić się rozkosznie ciepło. Jeśli sprawdzą się optymistyczne prognozy, to termometry pokażą wówczas nawet 20 kresek!

Na północnym wschodzie Europy w tym samym czasie znajdował się będzie głęboki niż. Masy powietrza wokół niżu wirują na półkuli północnej odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Chłodne, arktyczne masy powietrza z dalekiej północy poprzez zaistniałą sytuację baryczną będą „wpychane” z północy w nasz region – zapowiada portal Fani Pogody.
Czytaj także