18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

alarm synoptyków

Armagedon pogodowy w Polsce. ZJAWISKA EKSTREMALNE I NISZCZYCIELSKIE

24.06.2021  13:30
dzień najniebezpieczniejszy dzień w roku? Synoptycy ostrzegają. Jest EKSTREMALNIE ŹLE
dzień najniebezpieczniejszy dzień w roku? Synoptycy ostrzegają. Jest EKSTREMALNIE ŹLE Fot: kingawo/Shutterstock

Synoptycy ostrzegają - cały dzień i noc będziemy w wielkim niebezpieczeństwie. Nad Polską tworzą się superkomórki burzowe, które doprowadzą do nawałnic i mogą wywołać trąby powietrzne.

24 czerwca zapisze się jako najbardziej niebezpieczny dzień 2021 roku? Możliwe, choć niekoniecznie – wszak przed nami jeszcze pełnych sześć miesiący, któż wie, co nam przyniosą? Pewne jest jedno – w tym roku takich zagrożeń jak dziś jeszcze w Polsce nie było.

Alerty są wyjątkowo niepokojące, ale co nam grozi? Tym razem mowa o pogodzie, która totalnie zwariowała. Nad Polską krążą trzy różne fronty, które stykają się ze sobą wywołując ekstremalne zjawiska. Mieliście rano burzę? Możliwe, że to jeszcze nie koniec…

Najniebezpieczniejszy dzień w roku. Pogoda szaleje

Synoptyk Krzysztof Ścibor ostrzega w rozmowie z WP.pl – niebezpieczeństwo czyhać będzie na Polaków w niemal całym kraju, i to nie tylko w dzień, ale też w nocy.

Mamy rzadki układ trzech frontów nad Polską. Tworzą się superkomórki i możliwe są trąby powietrzne. Atmosfera się wręcz gotuje

– powiedział ekspert z Biura Prognoz Calvus.

Zwrotnikowe powietrze nie jest typowe dla naszej szerokości geograficznej i zawsze wiążą się z nim groźne zjawiska. Rzadko mamy nad Polską też trzy aktywne fronty. To dlatego można powiedzieć, że to do tej pory najbardziej niebezpieczny dzień roku

- dodał Krzysztof Ścibor.

Niebezpieczne burze krążą nad Polską, w centrum pojawiły się już przed południem i mają powrócić w nocy. Co gorsza, miejscami groźnie będzie jeszcze w piątek rano.

Ostrzeżenia dla Polski. Nawałnice nie ustają

Jednym z głównych powodów, dla których w Polsce jest dziś bardzo niebezpiecznie, są bardzo duże różnice temperatur w różnych regionach. Miejscami wynoszą one nawet do 10 stopni Celsjusza. Na wschodzie panuje skwar, na północy przyjemny chłodek. Mieszanie się różnych frontów sprzyja powstawaniu burz, a synoptycy przewiduj, że towarzyszyć im dziś może wiatr w porywach nawet do 110 km/godz.

To powoduje wręcz gotowanie się atmosfery. Warunki sprzyjają tworzeniu się superkomórek burzowych, trąb powietrznych

– mówi Krzysztof Ścibor.

Ciągłych zmian pogody w ciągu dnia spodziewać się mogą mieszkańcy połowy Polski. Groźne burze pojawiać się będą na Mazowszu, w Małopolsce, w Łódzkiem, ziemi świętokrzyskiej, czy w południowej Wielkopolsce. Zdaniem synoptyka z Calvus będą to zjawiska "ekstremalne, niebezpieczne i niszczycielskie".

Czytaj także
Przeczytaj więcej