18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

będzie biało!

Śnieżyce i tęgie mrozy w Polsce? Nadciąga BESTIA ZE WSCHODU

02.01.2021  15:47
Śnieżyce i mrozy w Polsce. Nadciąga bestia ze wschodu
Śnieżyce i mrozy w Polsce. Nadciąga bestia ze wschodu Fot: Zoran Ras/Shutterstock

Zima jednak przyjdzie! Już za chwilę nad Polskę nadciągnie wyż syberyjski, czyli mroźna bestia ze wschodu. Przyniesie śnieżyce i drastyczny spadek temperatury.

Styczeń, kolejny rok, a śniegu tej zimy praktycznie nie było. Meteorolodzy twierdzą jednak, że wkrótce się to zmieni. Nad Europę, a w tym także Polskę, nadciąga "bestia ze wschodu", czyli arktyczny wyż syberyjski.

Na atak zimy musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Bestia ze wschodu opanuje pogodę w Europie dopiero między 17 a 25 stycznia. Wyż syberyjski zablokuje ciepłe masy powietrza znad Atlantyku i sprowadzi opady śniegu oraz mróz.

Zima w Polsce. Śnieżyce i mróz do -30 stopni Celsjusza

Jak informuje Marek Kuczera, meteorolog z Uniwersytetu Karola w Pradze, prawdziwy wyż syberyjski nawet na terenach nizinnych może przynieść całodzienne mrozy do -10 stopni Celsjusza. Czy tym razem będzie aż tak zimno?

Jak na razie trudno powiedzieć, jak dokładnie wyglądała będzie najzimniejsza część zimy, jednak ekstremalne prognozy zakładają spadek temperatur w Polsce nawet do -30 stopni Celsjusza! To i tak niedużo - w tym samym czasie na Syberii może być nawet -50 stopni!

Bestia ze wschodu do Polski zacznie docierać w połowie stycznia. 15-16 dnia miesiąca powinna już atakować wschodnie tereny kraju. Wtedy na Suwalszczyźnie termometry pokazać mogą nawet -16 stopni, spadnie też śnieg. Na północnym wschodzie do 20 cm, na południowym nawet 40!

Z każdym kolejnym dniem zimny front będzie przesuwał się w głąb kraju i w głąb Europy. Śnieg spodziewany jest na całym kontynencie, a mroźna zima potrwać ma do przełomu stycznia i lutego.