18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To koniec lata

"Bomba chłodu" zmierza do Polski. Wkrótce pierwszy śnieg?!

17.09.2021  16:38
Zima nadciąga!
Zima nadciąga! Fot: Ioana Catalina E/Shutterstock

Teoretycznie jesień w Polsce rozpoczyna się 22 września, lecz warunki pogodowe wskazują na to, że tym razem odwiedziła nas znacznie wcześniej. Synoptycy ostrzegają, że do kraju zbliża się ochłodzenie z północy. Wkrótce mogą pojawić się pierwsze opady śniegu.

Jesień tym razem w żaden sposób nie zaskoczyła Polaków, gdyż jesienne warunki pogodowe panowały już od końcówki sierpnia, z kilkudniową, cieplejszą przerwą we wrześniu. Niestety, długoterminowe prognozy pozbawiają resztek nadziei na powrót lata. Nadchodzące dni będą chłodne, ponure i deszczowe.

Za kiepską pogodę odpowiadają masy powietrza, które napływają do kraju z północnego wschodu Europy. To właśnie one sprawią, że średnia, dobowa temperatura już na stałe zleci poniżej 15 stopni. Nocami pojawią się nawet przymrozki.

Krajobraz w Europie północnej powoli zmienia się na zimowy, a w sieci pojawiają się pierwsze zdjęcia białego puchu. Co ciekawe, "bomba chłodu", która zagościła na północy Starego Kontynentu powoli sunie na południe i wschód.

Kiedy śnieg w Polsce?

Według prognoz długoterminowych na pierwszy śnieg w kraju trzeba będzie poczekać do połowy października. To wtedy biały puch przykryje niektóre górskie miejscowości. Od połowy listopada zima może zagościć na terenie całej Polski.

Mimo że ten rok także będzie cieplejszy od wieloletniej średniej, to pojawiają się pierwsze modele, które nie wykluczają opadów śniegu na Boże Narodzenie. Jednak tak długoterminowe prognozy mogą jeszcze się zmieniać.

Czytaj także
Przeczytaj więcej