18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogoda jak z horroru

Kataklizm uderzył w Polskę. Potworne zniszczenia [WIDEO]

Wojciech Kozicki
15.07.2021  09:56
Burze i nawałnice przeszły przez Polskę. Śląsk zdewastowany
Burze i nawałnice przeszły przez Polskę. Śląsk zdewastowany Fot: Lukasz Solski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda w Polsce budzi grozę. Nawałnica na Śląsku spowodowała ogromne zniszczenia i straty. Liczne budynki są uszkodzone, odnotowano podtopienia, a wiatr i burze zerwały wiele dachów. Najgorsze jednak dopiero przed nami, a prognozy pogody na czwartek są dramatyczne.

Potworna nawałnica na Śląsku. Przez województwie śląskie przeszły destrukcyjne burze, a na twitterowym profilu KW PSP Katowice podano, że strażacy interweniowali do północy ponad TYSIĄC RAZY. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach zawierciańskim, częstochowskim i myszkowskim. Poinformowano, że „ewakuowano pięć obozów harcerskich. 26 dachów zerwanych i 40 uszkodzonych”.

Burze i wichury w środę spowodowały ogromne zniszczenia. Zerwane dachy, zalane ulice

Sytuacja burzowa w środę wieczorem zrobiła się tak dramatyczna, że wojewoda Jarosław Wieczorek zdecydował się zwołać spotkanie sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Jak przekazała rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, po sztabie wojewoda udał się do Kroczyc w pow. zawierciańskim, gdzie z obozu harcerskiego w Kostkowicach ewakuowano, początkowo do budynku obozowej stołówki, ok. 370 osób (jedna z nich, z dusznościami trafiła do szpitala) – podaje Radio ZET.

Jak widać na zdjęciach, wichury powaliły wiele drzew, które upadały na linie energetyczne i drogi. W Nowym Targu drzewa przewróciły się na kilka samochodów. Rzeczniczka wojewody potwierdziła po sztabie m.in. ponad 20 uszkodzonych dachów, zerwanych sieci czy miejscowych braków energii. Burza zmusiła lotnisko w Katowicach do przekierowania połączenia LOT-u z Antalii - do Krakowa.

W sumie w Polsce do godziny 6 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 5411 interwencji. Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformował, że najgorsza sytuacja jest w Śląskiem, Łódzkiem, na Mazowszu i w północnej częścią kraju. Prądu pozbawionych jest 215 323 odbiorców. Najwięcej odbiorców pozbawionych prądu jest w województwie łódzkim - 136 377, kujawsko-pomorskim - 35 100, śląskim - 12 588 i małopolskim - 12 202.

Najwięcej interwencji - w związku z usuwaniem skutków gwałtownych burz - strażacy odnotowali w Łódzkiem - 740, na Mazowszu - 800 i w Kujawsko-Pomorskiem - 235 wyjazdów. Strażacy usuwali powalone drzewa, pompowali wodę z zalanych piwnicy i pomagali w zabezpieczaniu zerwanych dachów – podaje rmf24.pl

Na tym jednak nie koniec dramatu meteorologicznego. W czwartek 15 lipca IMGW wydał nowe alerty pogodowe i ostrzeżenie meteorologiczne. Spodziewane są wściekłe burze i nawet trąby powietrzne.

Czytaj także
Przeczytaj więcej