18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tak wygląda koniec świata!

Cyklon Lanos masakruje Europę! "Najsilniejszy w historii"

Wojciech Kozicki
18.09.2020  12:04
Cyklon Lanos w Grecji - wakacje zakończy kataklizm
Cyklon Lanos w Grecji - wakacje zakończy kataklizm Fot: Youtube/Das Wetter in Deutschland,

Grecja zagrożona! Jeśli spędzacie urlop na greckich wyspach, miejcie się na baczności - kraj już chłostany jest cyklon Lanos. Może być rekordowy i „najsilniejszy w historii”, a służby przygotowują się na kataklizm w zachodniej Grecji. Znane greckie kurorty są zagrożone!

Wakacje w Grecji w 2020 roku zakończy katastrofa i cyklon Lanos. Mieszkańcy kraju i turyści muszą być gotowi na gwałtowne pogorszenie pogody. Nad kraj nadciąga medicane, czyli dość rzadkie zjawisko przypominające cyklon tropikalny. Meteorolodzy prognozują, że będzie to jeden z największych tego typu cyklonów w historii i „jeden z najbardziej ewidentnych przykładów cyklony tropikalnego w basenie Morza Śródziemnego”.

Cyklon Lanos i katastrofa w Grecji

Medikan czyli śródziemnomorski głęboki niż, podobny do cyklonu tropikalnego, o imieniu Lanos, rozwinął się nad Morzem Jońskim i zmierza do zachodniej Grecji – ostrzega Radio ZET.

Cyklon Lanos, jak pokazują zdjęcia satelitarne, przybiera na sile. Eksperci przewidują, że wkrótce wiatr osiągnie prędkość 120 kilometrów na godzinę, ale maksymalne porywy wiatru mogą w niektórych miejscach przekraczać 200 km/h.

Spodziewane są również wyjątkowo ulewne deszcze i może spaść nawet 400 mm deszczu na metr kwadratowy. Przewidywane są także takie zjawiska pogodowe jak tornada i powodzie. W Grecji ogłoszono już czerwony alarm pogodowy.

Czym są medikany?

Jak wyjaśnia radiozet.pl, medikany to podobne do cyklonów tropikalnych niewielkie i głębokie niże rozwijające się nad Morzem Śródziemnym. W przeciwieństwie do typowych cyklonów tropikalnych, mogą tworzyć się przy temperaturach powierzchni morza poniżej 26 stopni Celsjusza. Medikany na zdjęciach satelitarnych przypominają huragany, gdyż mają widoczne oko i okrążający je system chmur.

Przeczytaj więcej
Komentarze