Prognoza niepogody

Cyklon Reili w Polsce. Załamanie pogody

Wojciech Kozicki
16.09.2022  20:03
Cyklon Reili uderzy w Polskę. Załamanie pogody i ochłodzenie
Cyklon Reili uderzy w Polskę. Załamanie pogody i ochłodzenie Fot: Value Stock Images/East News

Prognoza pogody i złe wiadomości. Nad Europę nadciąga cyklon Reili. Synoptycy ostrzegają, że spodziewane są gwałtowne zmiany i załamanie pogody. Czeka nas nagłe ochłodzenie, a Polska również znajdzie się pod wpływem cyklonu.

Prognoza pogody dla Polski na najbliższe dni nie przedstawia się zbyt korzystanie. Cyklon Reili wpłynie na wschodnią część Europy, powodując gwałtowne zmiany w pogodzie. Spodziewane są silne wichury, ochłodzenie oraz obfite opady deszczu. Chłodne masy powietrza spłyną aż nad Morze Śródziemne. Nastąpi cyklogeneza i powstanie niż genueński. W rejonie oddziaływania niżu spodziewane są ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru do około 70-100 km/h, lokalnie powyżej 100 km/h. 

Ochłodzenie i nagła zmiana pogody. Cyklon Reili narobi bałaganu w prognozach

Cyklon Reili zaczął tworzyć się już w piątek 16 września i znad Włoch ruszy przez Niemcy w stronę Rumunii. Przez najbliższe kilka dni będzie przemierzał Europę, wędrując m.in. przez Polskę i Ukrainę. Synoptycy nie wykluczają gwałtownych burz i lokalnych podtopień.

Prognozy pogody zapowiadają, że cyklon Reili dotrze do Polski 18 września, przynosząc opady deszczu na południowym wschodzie kraju. 18-19 września prognozowane są opady śniegu.

Prognoza pogody na sobotę 17 września

IMGW zapowiada, że w weekend porywy wiatru mogą osiągać w Polsce prędkość 85 kilometrów na godzinę. W sobotę spodziewane jest zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu, szczególnie na wschodzie kraju. Spodziewane są również burze. W górach może spaść deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 12 st. C do 17 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, a na wybrzeżu i w burzach do 65 km/h.

Co oznacza nadejście cyklonu i niżu genueńskiego? Prognoza pogody zakłada, że wraz z pojawieniem się Reili przyjdzie ochłodzenie, pojawią się też silne podmuchy wiatru, a także spore opady deszczu, a miejscami śnieg – wyjaśnia Interia.pl
Czytaj także