18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie zrywać maseczki!

Dzisiaj burze i grad w Polsce. Będzie rypało jak diabli

Wojciech Kozicki
04.06.2020  15:47
Uwaga na burze i grad - są alerty pogodowe od IMGW
Uwaga na burze i grad - są alerty pogodowe od IMGW Fot: ROBERT MORDAL/REPORTER/East News

Czyżby popołudniowa pogoda w czwartek 4 czerwca miała przerodzić się w kataklizm rodem z filmu „Pojutrze” albo „2012”? Spokojnie, prognozy nie zapowiadają aż takiej meteo chłosty, chociaż i tak będzie niebezpiecznie. Przewidywane są srogie burze i gradobicie.

Najbliższe godziny przyniosą znacznie pogorszenie pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  (IMGW) wydał już ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami gradem. Zagrożone są południowe i centralne powiaty województw dolnośląskiego i opolskiego. Nie dość, że srogo zagrzmi, to jeszcze spodziewane są ulewy. Miejscami może spaść nawet  30 litrów na metr kwadratowy.

Burze i grad w Polsce

Trzymajcie mocno swoje maseczki, bo będzie wiało jak diabli. Wiatr może osiągnąć prędkość nawet 75 kilometrów na godzinę. Spodziewane są także intensywne opady gradu.

Po południu w województwach południowych i zachodnich również przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na północnym wschodzie do 21°C w centrum kraju i 24°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy, na wschodzie początkowo słaby, zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h, wysoko w Sudetach porywy do 80 km/h – ostrzegają synoptycy IMGW.

Dzisiejsze intensywne zjawiska pogodowe to jednak dopiero prolog przed piątkiem. 4 czerwca burze przejdą przez całą Polskę. Najgroźniej będzie nad województwami: opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Mapa pogodowa - będą burze i grad
Mapa pogodowa - będą burze i grad Fot: IMGW

 

Czytaj także
Przeczytaj więcej