18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Krowie wymiona na niebie

Tajemnicze chmury nad Polską. Czym są MAMMATUSY?

Wojciech Kozicki
24.06.2021  20:46
Chmury mammatusy czyli zjawiskowe krowie wymiona na niebie
Chmury mammatusy czyli zjawiskowe krowie wymiona na niebie Fot: Kuba Jurkowski/REPORTER/East News

Pogoda w Polsce szaleje i sprawia kolejne niespodzianki. W czwartek na Mazowszu, głównie nad Warszawą, można było zobaczyć epickie i zjawiskowe KROWIE WYMIONA. Nie chodzi jednak o latające krowy, a nietypowe chmury. Czym są MAMMATUSY?

W czwartek pogoda sprawiła wiele niespodzianek i obfitowała w nietypowe zjawiska meteorologiczne. Mieszkańcy Warszawy mogli dziś zobaczyć na niebie nietypowe chmury – mammatusy, które ze względu na swój kształt potocznie nazywane są „krowimi wymionami”. Jak wyjaśnia Polsat News, ich charakterystyczne wypukłości w dolnych częściach, to „zjawiska mamma”. Te bąble pojawiają się z powodu ruchów powietrza w górnej warstwie toposfery.

Nietypowe chmury nad Warszawą. Czym są mammatusy?

Ci którzy widzieli dzisiaj chmury mammatusy, mogą mówić o szczęściu. Choć są zjawiskiem widowiskowym, to raczej rzadkim i krótkotrwałym.

Maja Popielarska z TVN24 wyjaśniła skąd biorą się charakterystyczne bąble na chmurach. Tak naprawdę to woda w bardzo drobnych cząsteczkach, która się później skrapla.

Tym, co obserwowaliśmy na warszawskim niebie w czwartek, jest zjawisko mamma. To przypominające krowie wymiona wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa lub stratocumulusa. Mammatusy najczęściej zaobserwować można podczas gwałtownych burz. To krótkotrwałe, ale bardzo efektowne zjawisko - wyjaśniła Martyna Płecha z portalu tvnmeteo.pl

Niestety, choć na niebie chmury wyglądają pięknie, to dzisiaj rozgrywa się pogodowe piekło. Przez Polskę przeszła potężna trąba powietrzna, a w nocy nadciągną niszczycielskie burze i rekordowy wiatr.

Czytaj także
Przeczytaj więcej