18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

trzymajcie się

40 STOPNI W CIENIU! Fala zabójczych upałów nadciąga

19.07.2022  09:33
Fala zabójczych upałów zaleje Polskę
Fala zabójczych upałów zaleje Polskę Fot: Vereshchagin Dmitry/Shutterstock

Hiszpanie umierają z przegrzania, walcząc z falą upałów, czy podobny dramat czeka też Polskę? IMGW ostrzega - do naszego kraju nadciąga zabójcza fala gorąca. Będzie nawet 40 stopni W CIENIU.

Na zachodzie i południu Europy trwa pogodowa rzeź - temperatury wystrzeliły, a ludzie cierpią. Najgorzej jest w Hiszpanii, gdzie od ponad tygodnia na termometrach notuje się nawet po 45 stopni Celsjusza w cieniu. Z powodu piekielnego żaru zmarło tam już ponad 500 osób.

Co ważne, zabójcza fala przesuwa się na kolejne kraje i w środę dotrzeć ma także do Polski. Plus jest taki, że 45 stopni w cieniu nie uświadczymy. Mimo to w części kraju upał osiągnie wartości jeszcze niedawno w naszym kraju nieznane!

Zabójcze upały w Polsce

Przed bardzo wysokimi temperaturami, które w najbliższych dniach mają zalać Polskę, przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptyk Grzegorz Walijewski ostrzega - miejscami na termometrach zobaczyć możemy nawet 40 stopni w cieniu, a to oznacza, że w pełnym słońcu panować może upał nawet powyżej 50 stopni Celsjusza!

Nasi synoptycy przewidują ok. 38 stopni na zachodzie Polski. Niektóre modele wskazują nawet 40. [...] Najcieplej powinno być w czwartek. 38 stopni w cieniu oznacza, że w pełnym słońcu temperatury mogą przekroczyć 50 stopni

- ostrzega rzecznik prasowy największego polskiego instytutu meteorologicznego.

W najbliższych dniach gorąco ma być w całej Polsce, jednak tylko w części kraju upały osiągną zabójcze rekordy. Najgoręcej będzie na zachodzie i południowym-zachodzie Polski - mowa tu o województwach lubuskim, dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. To tu na termometrach w czwartek zobaczyć będzie można nawet 38-40 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega. Będzie niebezpiecznie

W upale nie doznamy też wytchnienia. W najbliższych dniach znikną chmury, które ostatnio przykrywały niebo. Opady praktycznie nie będą występować, nie możemy liczyć też na ochłodę niesioną przez wiatr. Co więcej, czekają nast tropikalne, gorące noce.

Na zachodzie Polski temperatury w nocy będą przekraczać 20 stopni, a wtedy my nie odpoczywamy. Pojawi się stres spowodowany zmęczeniem. Musimy przygotować na to swoje mieszkania, w ciągu dnia zabezpieczyć je przed słońcem. Wielu z nas skorzysta z wiatraków

- mówi ekspert IMGW w rozmowie z "Super Expressem".

Ostrzega też, by uważać na siebie, nosić jasne ubrania i okrycia głowy i pić dużo wody. Uczula też, że w upale trzeba szczególnie uważać na dzieci, których ciała nagrzewają się dużo szybciej, niż ciała osób dorosłych.

logo Tu się dzieje