18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie chłodno!

FALA MROZU MKNIE PROSTO DO POLSKI. Nagły atak zimy

20.12.2021  08:22
Święta będą białe?
Święta będą białe? Fot: Dmitriy Kochergin/Shutterstock

Fala arktycznego powietrza z północy dotrze w poniedziałek do Polski. Temperatury zaczną stopniowo spadać, lokalnie nawet do -11 stopni Celsjusza. Synoptycy z IMGW ostrzegają, że czeka nas prawdziwy atak zimy.

Synoptycy z IMGW zapowiadają w najbliższych dniach ostry atak zimy. Bedzie śnieg, mróz oraz porywisty wiatr. Czekają nas pierwsze od lat, białe święta?

Według najnowszych prognoz poniedziałek będzie chłodny, pochmurny, a także śnieżny. Początkowo pojawią się opady deszczu ze śniegiem, które wraz z czasem przerodzą się w opady śniegu. Wiatr osiągnie prędkość do 55 km/h.

Najwięcej śniegu spadnie na północnym wschodzie do - 3 cm oraz na Pogórzu Karpackim - do 8 cm. W samych Karpatach prognozujemy przyrost pokrywy śnieżnej na 12-15 cm. W ciągu dnia temperatura będzie spadać. W najcieplejszym momencie poniedziałku termometry wskażą na Suwalszczyźnie minus 2 stopnie Celsjusza, na Podhalu minus 3, w centrum około zera, a na zachodzie do plus 3 stopni - przekazał Michał Ogrodnik z IMGW.

Jeszcze więcej mrozu i śniegu należy spodziewać się we wtorek. To wtedy temperatura może spaść nawet do -11 stopni Celsjusza. Przewidywane są także kolejne opady śniegu.

Najwięcej białego puchu spadnie na Pogórzu Karpackim - około 6 cm i w samych Karpatach - do 12 cm. Na północnym wschodzie, w miejscach rozpogodzeń, temperatura spadnie do minus 11 stopni Celsjusza. Nieco cieplej, bo minus 6 - minus 8 stopni będzie na wschodniej ścianie Polski. W centrum kraju termometry wskażą od minus 6 do minus 4 stopni, a na zachodzie od minus 3 do minus 1 stopnia Celsjusza - dodaje Ogrodnik.

Ochłodzenie utrzyma się do piątku, po czym do kraju prawdopodobnie napłynie wyjątkowo ciepłe powietrze z zachodu.

Jakie będą święta?

Tegoroczna wigilia nie będzie różniła się od tych z poprzednich lat. Dodatnie temperatury oraz deszcz lub deszcz ze śniegiem sprawią, że na święta ulepimy bałwana, ale... z BŁOTA!

Jeszcze cieplej będzie w Boże Narodzenie, kiedy to termometry pokażą do 10 stopni Celsjusza. Co więcej, na terenie całego kraju zapowiadane są przelotne opady deszczu. Niestety, podobnie będzie wyglądał także drugi dzień świąt.

Czytaj także
Przeczytaj więcej