18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Horror na Filipinach

Tajfun Rai nadciąga. Tak wygląda koniec świata? [WIDEO]

16.12.2021  11:33
Tajfun Rai na Filipinach. Ewakuacja ludności, coraz silniejszy wiatr
Tajfun Rai na Filipinach. Ewakuacja ludności, coraz silniejszy wiatr Fot: Philippine Coast Guard/Associated Press/East News

Filipiny przygotowują się na kataklizm. Taifun Rai (Odette) stanowi coraz większe zagrożenie, trwa ewakuacja kilkudziesięciu tysięcy osób do schronów. Jak podaje Associated Press, uderzenie żywiołu prognozowane jest w czwartek.

Dramat na Filipinach. Dziesiątki tysięcy osób zostało ewakuowanych do tymczasowych schronów z powodu zagrożenia tajfunem Rai (lokalnie nazywany Odette). Jak ostrzegają synoptycy, żywioł namierzono około 175 km na wschód od południowej prowincji Surigao del Norte, prędkość wiatru WYNOSI 185 km/h, a w porywach do 230 km/h. Prawdopodobnie tajfun Rai, którzy początkowo klasyfikowany był jako burza tropikalna, zamieni się w supertajfun jeszcze przed zejściem na ląd. Obecnie jest tajfunem piątej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali. Jak wynika z aktualnych prognoz Centrum Ostrzegania przed Tajfunami (Joint Typhoon Warning Center), Rai w momencie zejścia na ląd rozpędzi się do 260 km/h.

Taifun Rai. Kataklizm uderzy w Filipiny

Prognozy zakładają, że tajfun Rai uderzy w prowincję Dinagat Islands na południowym wschodzie w czwartek w ciągu dnia, więc w kilku prowincjach obowiązuje stan pogotowia. Zabroniono m.in. podróży morskich w regionach uznanych za strefy wysokiego ryzyka. Odwoływane są także loty pasażerskie, głównie krajowe.

Niestety, na trasie tajfunu znajduje się ok. 10 000 wiosek. Co gorsza, może być to najsilniejszy tajfun na Filipinach w tym roku. Mogą wystąpić gwałtowne powodzie, lawiny błotne i przypływy.

Każdego roku liczące 110 mln mieszkańców Filipiny nawiedza około 20 sztormów i tajfunów. Archipelag, na którym leżą, znajduje się w aktywnym sejsmicznie Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Sprawia to, że Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy naturalne krajów świata – podaje Polsat News.

Szczepienia na COVID-19 na Filipinach

Ben Evardone, gubernator prowincji Eastern Samar poinformował również, że wstrzymana jest akcja szczepień przeciwko COVID-19. Problem jest poważny, bo istnieje ryzyko, że niektóre szczepionki zgromadzone w Eastern Samar stracą ważność w ciągu najbliższych kilku miesięcy.  Z powodu uderzenia tajfunu i skupisk ludzkich w schronach, nie będzie się dało  zachować dystansu społecznego. Jak na razie ponad 70 procent mieszkańców prowincji przyjęło chociaż jedną dawkę szczepienia. do tej pory na Filipinach obowiązywały bardzo ostre obostrzenia.