18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kataklizm w Tatrach

Halny zmiażdżył Zakopane. Wiatrokalipsa urywała głowy

Wojciech Kozicki
15.11.2019  15:54
Wiatr halny zdemolował Zakopane i Tatry - to wyglądalo jak koniec świata!
Wiatr halny zdemolował Zakopane i Tatry - to wyglądalo jak koniec świata! Fot: Piotr Korczak/REPORTER/East News

Halny w Tatrach w tym tygodniu siał grozę, spowodował ogromne zniszczenia. Zakopane wygląda jak po przejściu huraganu, a do internetu trafiło szokujące wideo z ataku kataklizmu. Na Kasprowym Wierchu prędkość wiatru dochodziła do 200 kilometrów na godzinę, a w Zakopanem do ok. 100 kilometrów na godzinę.

Halny w Zakopanem w tym tygodniu uderzył niczym huragan. Ucierpiała m.in. Gubałówka, na której wiatr wywrócił stragany. Do internetu trafiają kolejne zdjęcia ukazujące zniszczenia na Podhalu, obecnie trwa wielkie sprzątanie szkód, m.in. naprawienie zerwanych dachów. Wiele domów wciąż jest pozbawionych prądu.

Strażacy usuwali już drzewa powalone w okolicach Gubałówki i na Polanie Zgorzelisko. Na Gubałówce drzewo spadło na linię średniego napięcia. Na miejsce ma przyjechać pogotowie energetyczne – pojawiło się ostrzeżenie 12 listopada. (24tp.pl)

Połamane drzewa zablokowały też szlak do Morskiego Oka na drodze Oswalda Balzera. W sumie straż pożarna do 13 listopada interweniowała na Podhalu 44 razy, co potwierdził mł. brygadier Krzysztof Leja z Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.

Były wypadki, gdzie drzewa oparły się na budynkach. Tak było m.in. na ul. Kościeliskiej w Zakopanem. Wiatr hulał także na Gubałówce - powywracał i poniszczył m.in. stragany, gdzie górale sprzedają pamiątki  - pisała „Gazeta Krakowska”.

Jak podaje nowytarg.naszemiasto.pl, halny na Gubałówce wywracał kramy i sklepiki z pamiątkami. Wichura odrywała też konary drzew, blokując nimi drogi. W środę w Bukowinie Tatrzańskiej konar spadł na samochód jadący droga krajową nr 39, a kierowca trafił do szpitala.

Tatrzański Park Narodowy wciąż usuwa drzewa ze szlaków. Została już otwarta m.in. droga z Zazadniej na Wiktorówki w Tatrach.

Wiatr Halny wytopił znaczną część śniegu. Niemniej jednak zalega on jeszcze w wyższych partiach Tatr, powyżej około 1800 metrów n.p.m., pod warstwą śniegu mogą występować oblodzenia. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń oraz silniejszy wiatr. W dolnych partiach szlaki są w większości mokre i śliskie, miejscami może zalegać błoto, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej. Na niektórych szlakach mogą zalegać pojedyncze drzewa i gałęzie, które są na bieżąco usuwane – podaje TPN.

Wiało tak, że głowę urywało – turystka relacjonowała wiatrokalipsę. (Tatromaniak.pl)

Halny w Tatrach - zabójczy wiatr w Zakopanem - WIDEO:

Przeczytaj więcej
Komentarze