18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Straszna pogoda

Atak zimy! Śnieżyca Filomena sparaliżowała kraj

Wojciech Kozicki
09.01.2021  09:14
Zima w Europie. Totalne załamanie pogody - zdjęcie ilustracyjne
Zima w Europie. Totalne załamanie pogody - zdjęcie ilustracyjne Fot: Piotr Molecki/East News

Meteorolodzy i wróżbici zapowiadają, że nadciągają syberyjskie mrozy i zima stulecia, ale niektóre osoby nie wierzą, że zima 2021 w Polsce będzie aż tak sroga. Tymczasem w Hiszpanii zaatakowała ŚNIEŻYCA FILOMENA i sparaliżowała kraj. Rozegrały się sceny jak z filmu katastroficznego „Pojutrze”.

Hiszpania i załamanie pogody, dziki atak zimy sparaliżował kraj. Śnieżyca Filomena i burza śnieżna przetoczyły się przez Hiszpanię, ponad 400 dróg jest nieprzejezdnych, nie kursuje wiele pociągów. Zamknięte zostało lotnisko w Madrycie. Burmistrz Jose Luis Martinez – Almeida zaapelował, by pozostać w domachw domach i nie jeździć samochodami do czasu poprawy pogody. Hiszpańska Dyrekcja Generalna Obrony Cywilnej apeluje o niewychodzenie w ten weekend z domów.

Hiszpania. Załamanie pogody i atak zimy

Zima zaskoczyła Hiszpanię. To historyczny moment, ponieważ pierwszy raz w dziejach w Madrycie ogłoszono czerwony poziom alertu pogodowego na drogach. Wstrzymano ruch samolotowy na międzynarodowym lotnisku Barajas z powodu zaśnieżonych pasów startowych i mocno ograniczonej widoczności. Onet ustalił, że do tej pory odwołano ponad 50 lotów.

Sytuacja jest dramatyczna. Karetki ugrzęzły w śniegu i nie mogły dojechać do szpitali, więc ratownicy przewozili przez Madryt chorych na wózkach inwalidzkich. Kierowcy utknęli w kilometrowych korkach, a wiele odcinków autostrad zostało zamkniętych. Ministerstwo obrony poinformowało, że do pomocy kierowcom została włączona specjalna jednostka wojskowa (UME).

Samoloty przekierowywane są na inne lotniska - poinformował w TVE minister transportu, Jose Luis Abalos. Według operatora lotniskowego AENA, do tej pory odwołano 50 lotów. Zawieszono kursowanie madryckich pociągów podmiejskich oraz pociągów dużych prędkości AVE między Madrytem i najbardziej dotkniętymi śnieżycą regionami, w tym Walencją i Alicante – pisze Interia.pl.

Hiszpania została sparaliżowana, zima zmusiła rząd do lokalnego lockdownu. W stolicy kraju zamknięto ośrodki sportowe, biblioteki, muzea i ośrodki kulturalne, odwołano wydarzenia sportowe, a Uniwersytet w Madrycie (UAM) zawiesił zajęcia. To jednak nie koniec dramatu, bo zima w Hiszpanii dopiero się rozkręca. Prognozy pogody przewidują, że w najbliższych dniach oczekuje się w Madrycie, Toledo, Guadalajarze, Cuence, Albacete, Catellon, Walencji, Saragossie i Tarragonie, gdzie może spaść ponad 20 cm śniegu w ciągu najbliższych 24 godzin

W Walencji zamknięto port morski Puerto Gandia. W Barcelonie, ze względu na wichury, zostały zamknięte parki i ogrody. Według państwowej agencji meteorologicznej (Aemet) śnieżyca "Filomena" potrwa do poniedziałku, ale niskie temperatury w całym kraju utrzymają się przez następny tydzień – podaje PAP.

Przeczytaj więcej
Komentarze