18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tak wygląda koniec świata?

Huragan Agata uderzył w Meksyk. "Esktremalne zjawiska"

Wojciech Kozicki
31.05.2022  13:14
Huragan Agata w Meksyku. Tak wygląda koniec świata?
Huragan Agata w Meksyku. Tak wygląda koniec świata? Fot: GIL OBED/AFP/East News

Katastrofa i tragedia w Meksyku. Potężny huragan Agata uderzył w południową część kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek. W momencie uderzenia w kontynent, huragan był sklasyfikowany jako burza tropikalna drugiej kategorii. Ostatnio tak potężny kataklizm odnotowano w Meksyku w 1949 roku.

Huragan Agata uderzył w Meksyk. Pierwszy cios żywioł zadał w miejscowości Puerto Angel w stanie Oaxaca u wybrzeży Pacyfiku. Oszacowano, że prędkość wiatru mogła dochodzić nawet do 180 kilometrów na godzinę. Huragan nieco osłabł, wciąż przemierza Meksyk, a synoptycy ostrzegają przed podtopieniami, ulewnymi deszczami i osunięciami ziemi.

Katastrofa w Meksyku. Huragan Agata atakuje

Huragan Agata w Meksyku spowodował ogromne straty i zniszczenia, m.in. w miejscowości San Isidro del Palmar. Lokalne media i służby podają kolejne informacje o zalanych wioskach.

Jak podają CBS News i National Hurricane  Center ostrzegają przed „ekstremalnie niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi”, które szczególnie dadzą się we znaki w Oaxaca. W Huatulcom zamknięto szkoły i plaże. Wtorek ma upłynąć pod znakiem intensywnych ulew, podtopień i lawin błotnych. W regionie nawiedzonym przez kataklizm otworzono 200 schronów, do których służby kierują mieszkańców zagrożonych miejscowości.

Służby ostrzegają, że to może być dopiero początek dramatu w Meksyku w 2022 roku. Maj to początek sezonu tropikalnych burz, a huragan Agata to prawdopodobnie dopiero pierwszy kataklizm z całej serii tropikalnych burz.

Zabieram ze swojego domu wszystko, co mogę, budynek jest całkowicie zalany. Wszystkie domy są kompletnie zalane – powiedział mieszkaniec meksykańskiej miejscowości dotkniętej kataklizmem. (Polsat News)
Czytaj także