18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tak wygląda koniec świata?

Huragan Ian nadciąga! "Wiatr ma 250 km/h!"

Wojciech Kozicki
28.09.2022  19:29
Huragan Ian w USA. Mega kataklizm, ewakuacja milionów osób [WIDEO]
Huragan Ian w USA. Mega kataklizm, ewakuacja milionów osób [WIDEO] Fot: AFP PHOTO / NOAA/RAMMB

Huragan Ian to kataklizm jak z filmów katastroficznych. Najpierw spowodował ogromne zniszczenia na Kubie, a teraz uderzy w USA. Gdy dotrze na Florydę, prędkość wiatru może osiągnąć nawet 249 kilometrów na godzinę!

Huragan Ian zbliża się do USA.  Meteorolodzy z amerykańskiego National Hurricane Center biją na alarm, że huragan przybrał na sile i aktualnie posiada 4. kategorię w skali Saffira-Simpsona, a wiatr w porywach może osiągać prędkość do 249 km/h. Służby ostrzegają, że  fale powodziowe mogą mieć wysokość pięciu metrów. Spodziewane szkody mogą być gigantyczne! Miejscami może spaść 250-380 litrów wody na metr kwadratowy.

Huragan Ian w USA. Potworny kataklizm jak koniec świata

Dla mieszkańców Florydy wydano zarówno ostrzeżenia przed falami sztormowymi, huraganem, jak i burzą tropikalną, a 2,5 mln osób otrzymało nakaz ewakuacji. To ostatnia szansa, by uciec, bo władze zamykają mosty na autostradach. Co gorsza, jeśli huragan przybierze na sile i osiągnie 5. kategorię w skali Saffira-Simpsona, powodzie wedrą się w głąb lądu, a wiele budynków zostanie całkowicie zniszczonych. Już teraz rośnie ryzyko wystąpienia tornad.

Jak podał w środę po południu serwis monitorujący dostępność prądu PowerOutage.us, energii pozbawionych było 160 tysięcy odbiorców na Florydzie. Zawieszono pracę portu lotniczego Tampa, a także lotniska Sarasota Bradenton International Airport z uwagi na zagrożenie związane z huraganem. Obszary od Englewood po plażę Bonita i port Charlotte może nawiedzić fala sztormowa dochodząca nawet do 5,5 metrów wysokości – podaje TVN Meteo.

Huragan Ian uderzy we Florydę w środę wieczorem lub czwartek rano czasu lokalnego. Dyrektor ds. zarządzania kryzysowego Florydy Kevin Guthie apeluje, by natychmiast uciekać z najbardziej zagrożonych terenów, np. do centrów ewakuacyjnych. Jednak dla mieszkańców hrabstw Collier, Lee, Charlotte i Sarasota jest już za późno, by się ewakuować i muszę pozostać w domach.

Huragan Ian wcześniej spustoszył Kubę, pozbawiając prądu 11 milionów ludzi. W zachodniej części wyspy w prowincji Pinar del Rio żywioł; zabił 2 osoby i spowodował potworne zniszczenia.

Z powodu żywiołu odwołano ponad 2 tys. połączeń lotniczych, zamknięto międzynarodowe lotniska w Saint Petersburg na półwyspie Pinellas i Tampie. The Walt Disney Company ogłosiła zamknięcie parków rozrywki na Florydzie. Ponadto w całym stanie zorganizowano ponad 175 centrów ewakuacyjnych, a do punktów po worki z piaskiem utworzyły się wielokilometrowe korki – relacjonuje Polsat News.

Michael Brennan, zastępca dyrektora NOAA, prognozuje, że gdy huragan Ian dotrze do wybrzeża, a następnie zacznie się przemieszczać na północny wschód przez półwysep Florydy.

Florydo, trzymaj się!

Huragan Ian [WIDEO]