18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Apokalipsa w Luizjanie

Huragan Ida uderzył w USA. Tak wygląda KONIEC ŚWIATA?

Wojciech Kozicki
30.08.2021  10:55
Huragan Ida w USA. Potworne zniszczenia i kataklizm w Luizjanie
Huragan Ida w USA. Potworne zniszczenia i kataklizm w Luizjanie Fot: MARK FELIX/AFP/East News

Kataklizm w USA. Luizjana jest dosłownie masakrowana przez HURAGAN IDA. Odnotowano podmuchy wiatru o prędkości 257km/h, są pierwsze doniesienia o ofiarach śmiertelnych żywiołu, a kraj pogrąża się w ciemności. Czy właśnie tak będzie wyglądał koniec świata?

Huragan Ida dotarł do USA i przetacza się aktualnie przez Luizjanę. Pierwsze uderzenie w kontynent nastąpiło w południe w niedzielę w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Ida była wówczas huraganem czwartej kategorii.w skali Saffira-Simpsona i był piątym najsilniejszym huraganem, który kiedykolwiek nawiedził Stany Zjednoczone. Żywioł uderzył tak szybko, że w Nowym Orleanie nie została przeprowadzona ewakuacja ludności. Lokalne media podają, że w nocy prędkość wiatru spadła do 177 kilometrów na godzinę, a huragan osłabł do drugiej kategorii. Fale podczas uderzenia huraganu miały aż 3 metry. Huragan Ida uderzył w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych z siłą większą niż tragiczny w skutkach huragan Katrina w 2005 roku. 

Huragan Ida niszczy Luizjanę. Wideo i zdjęcia jak z apokalipsy

Biuro szeryfa w Ascension Parish poinformowało o jednej ofierze śmiertelnej. Mężczyzna został przygnieciony upadającym drzewem.

Prezydent Joe Biden ogłosił dla obszarów dotkniętych żywiołem stan klęski żywiołowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych zarządził przekazanie im pomocy federalnej – informuje Radio ZET.

Huragan Ida wywołał do potężne zniszczenia. Wciąż ok. milion domów i firm pozostaje bez prądu. Nowy Orlean jest kompletnie pogrążony w ciemnościach. Służby donoszą też o wyrwanych drzewach i słupach, zerwanych dachach oraz zalanych domach. Wiatr był tak silny, że niektóre budynki zostały powalone do fundamentów.w powietrzu lata mnóstwo przedmiotów, które powodują kolejne zniszczenia, m.in. uszkadzając samochody.

W Lafourche Parish brakuje wody pitnej, ponieważ kataklizm uszkodził rurociąg. Na szczęście przypływ sztormowy nie zdołał przedrzeć się przez wały przeciwpowodziowe Nowego Orleanu, które zostały zmodernizowane po uderzeniu huraganu Katrina. 

W Nowym Orleanie o godz. 23.00 czasu lokalnego, czyli godz. 6.00 w Polsce, bez prądu byli wszyscy z ponad 390 tys. mieszkańców miasta. Żywioł zagraża natomiast niemal 2 milionom ludzi żyjącym w stanie Luizjana, spośród których połowa pozostaje odcięta od energii - podaje Wirtualna Polska.

Oddział Krajowej Służby Pogodowej w Nowym Orleanie apeluje do ludności, by z powodu powodzi, szukali schronienia na wyżej położonych terenach. Ostrzega, że w Luizjanie może jeszcze spaść nawet 60 centymetrów deszczu. Zgodnie z prognozami, wkrótce huragan Ida zamieni się w burzę tropikalną, a następnie depresję tropikalną. 

Fala sztormowa podniosła poziom wody o ponad 2 metry powyżej normalnego poziomu na Shell Beach w Luizjanie, w St. Bernard Parish, kiedy Ida wdarła się na ląd, a także o przeszło 2 metry powyżej normalnego poziomu w Waveland, w stanie Mississippi – relacjonował Kanał Pogodowy.

Wsparcie może obejmować dotacje na tymczasowe mieszkania i naprawy domów, tanie pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych oraz inne programy mające na celu pomoc osobom fizycznym i właścicielom firm w powrocie do zdrowia po skutkach katastrofy – informuje Biały Dom.

Huragan Ida w Luizjanie. USA niszczone przez potworny kataklizm [WIDEO]

Czytaj także