18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Piekło nadciąga

Huragan Iota uderzył. "Najsilniejszy na świecie"

Wojciech Kozicki
17.11.2020  11:30
Potworny huragan Iota. Ameryka Centralna kontra apokalipsa
Potworny huragan Iota. Ameryka Centralna kontra apokalipsa Fot: Value Stock Images/East News - zdjęcie ilustracyjne

Kataklizm, który przypomina koniec świata, przygrzmocił w Amerykę Środkową! Huragan Iota przybiera na silę i osiągnął ma już piątą kategorię Saffira-Simpsona. Cyklon tropikalny spowoduje makabryczne zniszczenia!

Huragan Iota z potworną siłą uderzył w Amerykę Środkową. Cyklon tropikalny, który powstał nad Morzem Karaibskim, ma na celowniku Nikaraguę, Honduras i Salwador. To już 30. huragan w strefie międzyzwrotnikowej w tym roku.

Huragan Iota - Ameryka przygotowuje się na kataklizm

Ameryka Centralna próbuje przetrwać cyklon piątej kategorii. Służby donoszą, że podmuchy wiatru osiągają prędkość 260 kilometrów na godzinę. Potwierdzono, że  to jak dotąd najsilniejszy huragan na świecie w tym sezonie i najsilniejszy zarejestrowany kiedykolwiek w listopadzie. Zagrożeniem jest nie tylko wiatr, bo zabijać mogą również osuwiska i powodzie. Fala sztormowa huraganu Iota ma od 3,5 do 5,5 metra wysokości. Skutki huraganu będą odczuwalne również w Panamie i na Kostaryce.

Narodowe Centrum Huraganów i New York Times donoszą, że huragan Iota w poniedziałek rozpoczął ścieżkę zniszczenia od Nikaragui, a później przemieści się na zachód w kierunku Hondurasu, gdzie dotrze w środę. Służby w Hondurasie ewakuowały już 63 500 osób. Zostały one rozmieszczone w 379 schronach znajdujących się na północnym wybrzeżu.

Huragan Eta

Ameryka Środkowa w ciągu ostatnich 2 tygodni została zdewastowana przez huragan Eta. Zginęło wówczas ok. 180 osób. Wiele miejsc wciąż jest odciętych od świata z powodu zerwanych mostów, zalanych dróg i powalonych drzew.

Uderzenie huraganu Iota w Nikaragui nastąpiło 15 mil od miejsca, gdzie niedawno zaatakował huragan Eta. Wcześniej huragan uderzył w kolumbijskie wyspy San Andrés, Providencia i Santa Catalina.

Oko huraganu Ioty jest niedaleko granicy wybrzeża w okolicach Haulover, 41 km na południe od portowego miasta Bilwi – powiedział Marcio Baca, dyrektor instytutu meteorologicznego w Nikaragui.

Czytaj także
Przeczytaj więcej