18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabraknie wody?

IMGW bije na alarm. SUSZA w całym kraju

21.06.2021  19:44
IMGW: Susza w Polsce
IMGW: Susza w Polsce Fot: Marek Kowalczyk/REPORTER

IMGW bije na alarm! Trwająca wciąż fala upałów niesie za sobą ogromne konsekwencje dla społeczeństwa i natury. Nad Polską zawisła susza - specjaliści apelują, by oszczędzać zapasy wody, której może nam zabraknąć.

IMGW nie ma wątpliwości - trwająca wciąż fala upałów może przynieść przykre konsekwencje dla społeczeństwa i natury. Specjaliści biją na alarm i ostrzegają przed suszą hydrologiczną. W tym momencie alerty dotyczą północno-zachodniej części Polski. 

Niestety, już teraz utrzymujące się upały sprawiły, że w niektórych miejscach naszego w kraju brakuje wody. W tym momencie wiele gmin apeluje do mieszkańców, by używać jej tylko "do celów sanitarnych i spożywczych”.

IMGW ostrzega przed SUSZĄ

Musimy być tym bardziej ostrożni, że taka sytuacja potrwa z pewnością przynajmniej do połowy tygodnia. Tymczasem zapasy wody uszczuplają się z godziny na godzinę. IMGW wydało ostrzeżenia dla trzech regionów w województwie zachodniopomorskim. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia wynosi 90 proc. Alerty dotyczą zlewni: Iny i Płoni, Regi oraz Parsęty.

"W związku z występującymi niskimi przepływami wody oraz prognozowanymi nieznacznymi opadami atmosferycznymi, w kolejnych dniach na terenie województwa zachodniopomorskiego, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ" - czytamy na stronie IMGW-PIB.

Ostrzeżenia wydawane są w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w co najmniej 3 sąsiednich obszarach hydrologicznych (obejmujących grupę zlewni monitorowanych przez PSHM)

- poinformowała synoptyk Magda Grabowska-Piekarz.

Z czasem poza suszą hydrologiczną ma nastąpić susza atmosferyczna, tj. brak opadów przez m.in. 20 dni, a także susza glebowa. Miejmy nadzieję, że aura zmieni się, zanim dojdzie do poważnych kryzysów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej