18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

łubu dubu

GROM HUKNIE Z NIEBA! IMGW ostrzega przed burzami

05.05.2022  09:51
IMGW ostrzega przed burzami z gradem
IMGW ostrzega przed burzami z gradem Fot: Patryk Kosmider/Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Czeka nas wybuchowa końcówka tygodnia.

Wiosna wybuchła na dobre, ale długo nie potrwa... już przedwcześnie wkroczyć ma do Polski lato. Nadciąga do nas fala upałów z temperaturami nawet do 30 stopni Celsjusza.

Zanim to jednak nastąpi, czeka nas przynajmniej kilka dni przyjemnego ciepła i słońca, przecinanego zachmurzeniami i przelotnymi opadami deszczu. A skoro już wiosna przyszła, czas na wiosenne burze. Tęskniliście?

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Ostrzeżenia przed dość groźnymi wyładowaniami atmosferycznymi pojawiły się w komunikatach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek. Początkowo IMGW wydało alert pierwszego stopnia dla województwa dolnośląskiego. Obecnie objęte są nim już także województwa opolskie, śląskie i małopolskie. Instytut przewiduje przy tym, że burze mogą przenieść się także na województwa wielkopolskie, łódzkie i świętokrzyskie.

Przed czym dokładnie ostrzega IMGW? Ostrzeżenia obowiązują od godziny 13 do godziny 21 w czwartek. Przewidywane są burze z opadami deszczu do nawet 25 mm i z porywami wiatru do 70 km/godz. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu.

Burzowa końcówka tygodnia

Po pięknym, słonecznym początku maja, jego kolejne dni przynoszą nam dalsze ciepło, jednak ze sporymi zachmurzeniami, opadami deszczu i burzami. W czwartek temperatury osiągną nawet do 22 stopni Celsjusza, w piątek do 20-21, podobnie w sobotę. W niedzielę nastąpi małe ochłodzenie i na termometrach zobaczymy do maksymalnie 15 stopni Celsjusza.

W czwartek burze  prognozowane są głównie na zachodzie i południu kraju, w piątek swym zasięgiem obejmą także wschód Polski. W czasie burz może silniej wiać - w porywach do 70 km/godz. W sobotę i niedzielę prawdopodobieństwo burz spadnie, będzie jednak deszczowo i to w większości regionów.

Czytaj także