18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koszmar

IMGW wydaje CZERWONE ALERTY. Piekielny żar w całej Polsce

19.06.2021  13:05
Upał w Polsce
Upał w Polsce Fot: FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA/Polska Press/East New

IMGW wydaje czerwone alerty w kraju. Piekielny żar zalewa wszystkie polskie miasta, miasteczka i wsie. Polacy nie mają gdzie się skryć, a temperatura czasem dosłownie zabija. Trzeba pamiętać o wielu ważnych zasadach.

IMGW wydaje w całym kraju alerty przed upałem. W jednym regionie obowiązuje nawet alert czerwony, co oznacza, że sytuacja jest bardziej niż poważna. Upały dają się we znaki wszystkim, nawet najdzielniejszym jednostkom, które dobrze znoszą wysokie temperatury.

Dziś wszędzie rozpościerają się tereny wypalone słonecznym żarem. Termometry w ciągu dnia pokażą od 28 do 34 st. Celsjusza. Dla niektórych taka temperatura jest dosłownie zabójcza - samopoczucie może być naprawdę dramatyczne.

IMGW wydaje alerty przed upałem

Obecnie alertem trzeciego stopnia objęto województwo lubuskie. Według prognoz w tym regionie temperatura maksymalna w sobotę oraz niedzielę wyniesie od 33 st. C do 35 st. C. Z kolei temperatura minimalna w nocy będzie się wahać od 18 st. C do 21 st. C. Nawet więc po zachodzie słońca nie znajdziemy ukojenia.

Natomiast ostrzeżeniami drugiego stopnia objęto całą zachodnią i centralną część Polski; tj. woj. małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie oraz zachodnią i centralną część woj. mazowieckiego oraz zachodnią część woj. warmińsko-mazurskiego. Według prognoz temperatura maksymalna w dzień w tych województwach wyniesie od 30 st. C do 34 st. C. Natomiast w nocy słupki rtęci pokażą od 16 st. C do 20 st. C.

Są jeszcze alerty pierwszego stopnia, którymi objęte zostały: woj. podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz wschodnie powiaty woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Na tym terenie synoptycy prognozują temperaturę maksymalną w dzień od 30 st. C do 32 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 13 st. C do 17 st. C.

Pamiętajcie, że w takie upały musimy szczególnie mocno o siebie dbać. Bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie i przestrzeganie podstawowych zasady. Czy wiecie, że w taki skwar niektórych rzeczy w ogóle nie powinniśmy jeść? Pozostańcie zdrowi!

Czytaj także
Przeczytaj więcej