18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pogoda oszaleje

Idą NAWAŁNICE I GRADOBICIA. Nad Polskę nadciąga niebezpieczeństwo

11.05.2022  09:44
IMGW ostrzega przed nawałnicami, ostrymi burzami i gradem
IMGW ostrzega przed nawałnicami, ostrymi burzami i gradem Fot: Suzanne Tucker/Shutterstock

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami i dużym gradem. Alertami pierwszego i drugiego stopnia objęto pół kraju.

Środa 11 maja to pierwszy w tym roku dzień z upałem. Początek wiosny był wybitnie chłodny, maj przywitał nas jednak słonecznie i ciepło, i jeszcze przed połową miesiąca zaskoczył nas iście letnimi temperaturami. Gorąc oznacza jednak duże ryzyko burz. I hop, mamy to. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi wyładowaniami i nawałnicami!

Burze i grad w Polsce

W środę powinno być jeszcze spokojnie, zagrożenie przyjdzie do Polski w czwartek. Będzie gorąco i burzowo, w niektórych miejscach wyładowania mają być bardzo intensywne. Najgroźniej ma być w centrum i na wschodzie kraju.

W czwartek w obrębie frontu rozwinie się prawdopodobnie dynamiczna zatoka niżowa. I to ona powinna być przyczyną powstania dość silnych, dobrze zorganizowanych ośrodków konwekcyjnych

- czytamy na portalu fanipogody.pl.
Na termometrach zobaczymy nawet do 28 stopni Celsjusza, a na niebie czarne chmury. Przez część Polski przejdą burze, a wyładowaniom towarzyszyć może sporek objętości grad.

Ostrzeżenia IMGW

Przed burzami ostrzegają "fani pogody", ostrzega też IMGW. Oficjalne alerty pogodowe pierwszego stopnia zostały ogłoszone dla województw:

  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego,
  • mazowieckiego,
  • łódzkiego
  • i częściowo pomorskiego.

Jeszcze groźniej ma być w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim, gdzie na czwartek wydane zostały alerty podwyższonego drugiego stopnia.