18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ucierpi także Polska?

Hiper cyklon Tauktae atakuje. Tak wygląda koniec świata

Wojciech Kozicki
17.05.2021  12:55
Cyklon Tauktae sieje śmierć i zniszczenie w Indiach
Cyklon Tauktae sieje śmierć i zniszczenie w Indiach Fot: NOAA/Science Source/East News - zdjęcie ilustracyjne

Indie i potężna katastrofa. Nadciąga cyklon Tauktae, a władze ewakuują tysiące ludzi. Żywioł zabił już jednak kilka osób, a kulminacja kataklizmu i uderzenie w ląd nastąpi w poniedziałek. Z powodu cyklonu może rozpocząć się kolejna fala zakażeń zmutowanym koronawirusem.

Indie w niebezpieczeństwie. Wyjątkowo silny cyklon Tauktae intensyfikuje się i jest to już „ekstremalnie silna burza cykloniczna”, co potwierdził w poniedziałek rano Departament Meteorologiczny Indii (IDM). Dzisiaj ma nastąpić uderzenie w ląd, trwa ewakuacja 150 tys. ludzi z nisko położonych obszarów zachodniego wybrzeża Indii. Potwierdzono, że  w wyniku wypadków powiązanych z cyklonem zginęło już co najmniej 6 osób.

Cyklon Tauktae, katastrofa, śmierć i wielka ewakuacja

Już teraz wiatr w Indiach osiąga prędkość 90 kilometrów na godzinę, ale najgorsze dopiero nadciąga. Zgodnie z ostrzeżeniami i alertami Wydziału Ostrzegania przed Cyklonami,  do 18 maja prędkość wiatru z powodu cyklonu osiągnie nawet 175 kilometrów na godzinę. Spodziewany jest paraliż kraju, w tym zakłócenia w ruchu kolejowym. Już teraz wstrzymano ruch na połączeniu morskim Bombaj-Bandra-Worli.

Indyjskie służby przewidują, że cyklon Tauktae, który uformował się na Morzu Arabskim, 17 maja dotrze do wybrzeża stanu Gudźarat

Silne wiatry, obfite opady deszczu oraz wysokie fale przetoczyły się przez przybrzeżny pas Kerali, Karnataki i Goa, informuje indianexpress.com. Dynamiczne warunki pogodowe sprawiły, że śmierć w wyniku cyklonu poniosło już co najmniej sześć osób. Niewykluczone jednak, że liczba ofiar się zwiększy, ponieważ żywioł nieustannie przybiera na sile. Burze uszkodziły już setki domów, wyrwały słupy energetyczne oraz drzewa – relacjonuje Gazeta.pl.

Z powodu cyklonu może znacząco pogorszyć się także sytuacja epidemiczna w kraju. Przypominamy, że Indie maltretowane są przez nowy wariant koronawirusa z podwójną mutacją. Dziennie odnotowuje się nawet 400 tysięcy nowych zakażeń COVID-19. W obawie przed kataklizmem w wielu miejscach zawieszono program szczepień, a szpitalom dla chorych na COVID-19 grozi odcięcie dostaw prądu.

Przypominamy, że indyjski koronawirus dotarł już do Europy, także do Polski, a pogorszenie się sytuacji epidemicznej w Indiach, może finalnie wywołać u nas kolejną falę zakażeń.

Stan Gudźarat to miejsce, w którym pełno jest dużych rafinerii i portów morskich. Niewykluczone, że te mogą znaleźć się na ścieżce burzy. Władze placówek podjęły już wszystkie niezbędne środki ostrożności, a pracowników wysłano do domów - podaje tvn24.pl.

Zobacz także
Czytaj także
Przeczytaj więcej