18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogoda dostała szmergla!

SUPER BURZE w Polsce! Posępny wtorek jak kości worek

Wojciech Kozicki
24.05.2022  14:18
Superkomórki burzowe w Polsce. Kolejne alerty meteo w Polsce we wtorek
Superkomórki burzowe w Polsce. Kolejne alerty meteo w Polsce we wtorek Fot: Shutterstock/Vasin Lee

Prognoza pogody we wtorek 24 maja przyniesie bardzo nieprzyjemne niespodzianki. IMGW wydał alerty meteorologiczne – w Polsce wystąpią superkomórki burzowe i zalania. Które województwa są zagrożone?

Pogoda w Polsce wściekła się jak opozycja podczas reasumpcji! Ostrzeżenia IMGW wydano przed burzami w pięciu województwach. Alerty pierwszego stopnia zaczną obowiązywać od godziny 13:00 we wtorek 24 maja i potrwają do wieczora. Zgodnie z najnowszymi prognozami synoptyków, możliwe są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h.

Alerty pogodowe w Polsce. Niebezpieczne burze!

Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązują na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego. Synoptycy oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych na 80 procent.

Jak wyjaśnia Radio ZET, pogodowe nieprzyjemności wynikają z faktu, że Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Morza Północnego i systemu frontów atmosferycznych. Co więcej, „ze względu na niewielką prędkość przemieszczania się oraz spory zasób wilgoci w troposferze, dzisiejsze zjawiska konwekcyjne mogą powodować intensywne opady deszczu oraz lokalne zalania”.

Głównym zagrożeniem będą punktowe, intensywne opady deszczu, a także grad. Niewykluczone, że pojawią się także superkomórki burzowe. Największe szanse na burze będą mieli mieszkańcy zachodu kraju. Odpowiadać za to będzie przemieszczający się z zachodu na wschód system frontów atmosferycznych. Pierwsze wyładowania możliwe będą już od godzin południowych, ale największa szansa na ich wystąpienie oraz największe natężenie pojawi się po południu i wieczorem. Głównym zagrożeniem będą punktowe, intensywne opady deszczu, a także grad. Niewykluczone, że pojawią się także superkomórki burzowe. Burze będą mogły się łączyć w większe struktury konwekcyjne – ostrzega Sieć Obserwatorów Burz.

Czytaj także